V Bruselu začal summit G7, dnes mu dominuje Ukrajina a Rusko

04.06.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 4. června (zpravodaj ČTK) - V Bruselu dnes večer začal summit lídrů největších světových ekonomik, které tvoří takzvanou skupinu G7. U večeře budou prezidenti a premiéři spolu s představiteli EU probírat především vývoj ukrajinské krize. Jak při příchodu poznamenala německá kancléřka Angela Merkelová, diskutovat se bude například o tom, jak podpořit nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či jak postupovat dál ve vztazích s Ruskem.

Merkelová byla jediná, která při příchodu alespoň krátce promluvila s novináři. Připomněla také, že stále nejsou vyloučené ani další hospodářské sankce vůči Rusku.

Dnešní bruselský summit je náhradou za zrušené setkání, které se mělo konat v jihoruském letovisku Soči ještě za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina. Na konci března v Haagu se ale lídři G7 dohodli tuto schůzku zrušit a sejít se právě v Bruselu. Putin, jeho země i činy jsou však - svým způsobem - i na dnešním večerním jednání přítomni, byť jen jako významné téma k rozhovorům.

Prezidenti a premiéři USA, Británie, Japonska, Německa, Francie, Itálie, Kanady a zástupci EU totiž míní, že Rusko se ze skupiny, sdílející společné hodnoty, samo svým postupem vůči Ukrajině vyřadilo. Po haagské pracovní schůzce je tak dnešní a čtvrteční setkání prvním jednáním G7 po 17 letech.

Zástupci EU José Barroso a Herman Van Rompuy už odpoledne dali najevo, že přístup G7 k ukrajinské krizi bude mít zřejmě dva hlavní směry. Prvním je uznání prezidentských voleb z 25. května a jasná hospodářská i politická podpora nového prezidenta Porošenka. Druhým je snaha přesvědčit Rusko, aby se více politicky angažovalo v uklidnění situace na východě Ukrajiny i v přímém dialogu s Kyjevem. Zástupci EU v minulých dnech dávali najevo, že podle nich by Moskva mohla v této věci dělat více.

"Pokud to budou okolnosti vyžadovat", není stále vyloučena ani nějaká forma přísnějších hospodářských sankcí, upozornil dnes Van Rompuy. Podobný postoj ostatně zaujali lídři zemí Evropské unie už na svém setkání minulé úterý.

Americký prezident Barack Obama, který byl v Bruselu jen před několika měsíci na summitu EU-USA, dorazil na dnešní jednání jako poslední. Přijel z Polska, kde země na východě EU a NATO ujišťoval o americké podpoře. Z Bruselu zamíří do Francie, kde se při oslavách výročí spojeneckého vylodění v Normandii za druhé světové války bude mít možnost setkat také přímo s Putinem.

Obamův pobyt v Bruselu provázejí vysoká bezpečnostní opatření, Belgie například kvůli summitu dočasně obnovila kontroly na hranicích. Premiérou je setkání pro italského premiéra Mattea Renziho.

Skupina G7 by se měla dnes večer bavit nejen o Ukrajině a Rusku, ale i o dalších otázkách zahraniční politiky. Ve čtvrtek se čeká diskuse o obchodu, hospodářství a rozvojové pomoci.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK