Podle ředitele Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Romana Sodomky jsou firmy s přidáváním na platech ještě opatrné. "Firmy čekají na to, jak se jim letos ekonomicky povede. Pokud se oživení potvrdí, budou ochotnější někomu přidat. Plošné to asi nebude, připlatí spíš kvalifikovaným lidem, kteří jsou pro firmu důležití," řekl Sodomka.
V rafinérii Paramo v Pardubicích se pět let nepřidávalo. Firma je ztrátová, a vedení proto nenavyšuje platy. Poslední kolektivní jednání skončilo navíc tak, že odbory dostaly na činnost méně peněz, řekl ČTK odborový předák Milan Skryp.
"Průměrné mzdy dělníků jsou do 20.000 korun měsíčně. Spokojený nejsem, chtěli jsme nejméně tři procenta. Ostatní benefity zůstaly při starém. Penzijní připojištění jsme uhádali," řekl Skryp.
Zaměstnancům společnosti AVX Czech Republic z Lanškrounu na Orlickoústecku letos vzrostly platy o dvě procenta. Odbory vyjednávaly o čtyřprocentním navýšení. Průměrná mzda dělníků, kteří vyrábějí elektrotechnické součástky, je okolo 14.000 korun hrubého.
"Je to slabé, bída, ale jsem ráda, že jsme něco vyjednali. Máme nepřetržitý provoz, máme noční příplatky a za prostředí, ale je to málo na tu dřinu," řekla ČTK odborářka Jana Sloupnická.
Ještě nižší průměrné mzdy než v Pardubickém kraji měli zaměstnanci v Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji. Republiková průměrná mzda se v první čtvrtině roku zvýšila o 3,3 procenta na 24.806 korun. Podle statistiků firmy meziročně v Pardubickém kraji navýšily počet zaměstnanců o 0,3 procenta na 162.200 lidí.