Ve středu se státníci sešli u večeře a diskutovali hlavně o Ukrajině, ale také o dalších horkých tématech zahraniční politiky. Moskvu vyzvali, aby udělala víc pro uklidnění situace na východě Ukrajiny a připomněli, že stále pokračují přípravy na posílení sankcí proti Rusku, "pokud si to okolnosti vyžádají".
Po ukrajinských prezidentských volbách, které už v prvním kole jasně vyhrál Petro Porošenko, existuje podle G7 příležitost k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou. Kyjev a tamní nový prezident má dál jasnou podporu zemí skupiny.
S ukrajinskou tématikou souvisí i jedna z částí dnešní energetické problematiky, tedy bezpečnost ruských dodávek a vysoká míra závislosti evropských zemí právě na Rusku. Už před měsícem o věci diskutovali odpovědní ministři ze zemí G7 v Římě.
Jejich závěry dnes nejspíš summit podpoří. Ministři se počátkem května v Itálii mimo jiné shodli, že energie a jejich dodávky by neměly být používány jako politická zbraň či nástroj vydírání. K posílení energetické bezpečnosti navrhli několik bodů. Nechybí mezi nimi rozvoj tržního prostředí, včetně trhu s plynem, posílení schopnosti Evropy importovat zkapalněný zemní plyn, potřeba diverzifikace dodávek, ale třeba i důraz na přechod k nízkouhlíkové ekonomice a snižování skleníkových plynů.
Tento aspekt hospodářské politiky je dalším tématem dnešního jednání skupiny G7. Vyspělé země chtějí své cíle snižování emisí stanovit ještě před velkou klimatickou konferencí plánovanou na příští rok do Paříže. Potvrdit by proto dnes mohli také své odhodlání dosáhnout ve francouzské metropoli skutečně globální dohody.
Mezi některými členy G7 jsou nyní domlouvány rozsáhlé smlouvy o volném obchodu. Nejsledovanější je ta mezi EU a USA označovaná jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). EU je ale také před uzavřením podobné smlouvy s Kanadou a vyjednává s Japonskem.
Na okraj nynějšího zasedání G7 se odehrává řada dvoustranných schůzek. Mnozí z účastníků summitu se přitom už v pátek uvidí ve Francii na oslavách výročí spojeneckého vylodění v Normandii za druhé světové války. Pro některé státníky z G7 to bude příležitost setkat se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který byl na oslavy též pozván.
Původně se summit G7 měl konat ve formátu G8, tedy ještě s Putinem, v jihoruském letovisku Soči. Kvůli ruskému chování v ukrajinské krizi a především kvůli rozhodnutí anektovat Krym ale skupina G7 rozhodla pozastavit ruskou účast na svých jednáních a místo u Černého moře se sejít v belgické metropoli.
Poslední oblastí, kterou dnes účastníci bruselské schůzky proberou, jsou otázky rozvojové pomoci.