Podle proexportní iniciativy ministerstva zemědělství vzniklé loni v dubnu, kdy úřad vedl ministr Petr Bendl (ODS), by se český zemědělský a potravinářský vývoz měl do budoucna zaměřit především na 14 zemí mimo Evropskou Unii. Prioritu má deset zemí Společenství nezávislých států, Balkánu a jihovýchodní Asie. Mezi zájmová území měly podle dokumentu patřit také USA, Kanada, Japonsko a Korea. Více než 90 procent vývozu zemědělského a potravinářského zboží v době vzniku dokumentu směřovalo do zemí Evropské unie.
Mezi prioritní země zařadilo ministerstvo Rusko, Ukrajinu, Bělorusko, Arménii, Gruzii a Kazachstán, dále Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Vietnam a Čínu. Prioritní země představují podle úřadu tradiční obchodní teritoria, kde má české zboží historické renomé, a existuje v nich zájem o české technologie. Současně patří mezi země přednostního zájmu zahraniční politiky státu. Zájmové země jsou charakterizovány jako rozvinuté státy s potenciálem pro růst českého exportu. S těmito zeměmi má stát uzavřenou dohodu o volném obchodu či se o ni chystá jednat.
Také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (oba ČSSD) by měli 26. června podepsat dohodu o podpoře exportu a ekonomické diplomacii. Po mnohem intenzivnější ekonomické diplomacii volá prezident Miloš Zeman, Zaorálek s Mládkem slíbili její novou koncepci přichystat do konce května. Právě mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu v minulosti vznikl spor o obsazování postů obchodních radů na velvyslanectvích a o to, kdo má podporu exportu v zahraničí na starosti.
Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni snížil o zhruba miliardu na 23,9 miliardy korun. Čeští zemědělci a potravináři vyvezli do zahraničí výrobky a komodity za 158 miliard korun, meziročně o 9,8 miliardy korun víc. Agrární dovoz dosáhl 182 miliard korun, šlo o zvýšení proti roku 2012 o devět miliard korun.
Mimo Evropskou unii vyvážejí čeští zemědělci a potravináři nejvíce do Ruska, a to hlavně pivo, násadové vejce a výživu pro psy a kočky. Na Ukrajinu exportujeme mák, pivo, živé slepice, krmivo a sýry a do Švýcarska zejména cukr a výživu pro psy a kočky. Největším mimoevropským trhem českých potravinářů a zemědělců je Japonsko, kam míří hlavně chmel a výživa pro psy a kočky.