Nejproblematičtější jsou dva projekty, které MMR označuje jako spící. Jde o projekty Centrální místo Služeb - Komunikační infrastruktura Informačních systémů veřejné správy, který je v působnosti ministerstva vnitra, a projekt Vybudování AccesPoints - přístupových míst ČR do Evropské architektury sociálního zabezpečení v gesci ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Jejich celková hodnota je zhruba 629 milionů korun.
Ministerstvo vnitra se musí podle MMR co nejvíce snažit o dodržování stanovených termínů dokončení projektů informačních systémů veřejné správy. "Krizový harmonogram je nutné dodržovat a není nadále možné jakkoli počítat s možností posunutí harmonogramu realizace. V případě, že by k takovému kroku došlo, hrozí resortu ministerstva vnitra situace, kdy by bylo nutné výdaje projektu hradit z kapitoly rozpočtu resortu ministerstva vnitra," varuje ve zprávě MMR.
MPSV pak MMR doporučuje, aby u svého nejvíce rizikového projektu přijalo krizová opatření. "Příjemce projektu také musí reagovat na výsledek řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a případně zajistit urychlené uzavření smlouvy s dodavatelem, aby byla realizace projektu spuštěná," uvedlo MMR.
Kromě dvou takzvaně spících projektů eviduje MMR devět vysoce rizikových projektů v hodnotě 1,8 miliardy korun. Dalších sedm projektů za celkem 950 milionů korun řadí MMR do kategorie rizikových. Nejhůře je na tom resort vnitra, pod nějž kromě jednoho "spícího" projektů spadají tři vysoce rizikové a dva rizikové projekty.
Kromě problémů na straně příjemců dotací u těchto projektů je nejčastější chybou výrazné zpožďování harmonogramu kvůli zdržení při zadávání veřejné zakázky.
Pokud se nepodaří všechny problémy vyřešit včas, může celý Integrovaný operační program přijít až o 2,1 miliardy korun. Ani dodržení krizových harmonogramů však ztrátě nezabrání. "V případě, že budou všechny projekty financované IOP, zejména tyto problémové, realizovány podle platných harmonogramů, je očekávaná reálná ztráta alokace za celý Integrovaný operační program ve výši přibližně 1,9 miliardy korun," odhaduje MMR. Celkem měl IOP v končícím programovém období k dispozici 44,5 miliardy korun.
Z pohledu čerpání evropských peněz je ČR nejhorší z celé EU. Loni nedočerpala až deset miliard korun. Letos hrozí, že ČR přijde o dalších 24 miliard korun. MMR, které je koordinátorem dotačních programů, odhaduje, že celkem za končící programové období hrozí nedočerpání až 62,8 miliardy korun.
V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přibližně 703,6 miliardy korun. V nadcházejícím programovém období má ČR k dispozici zhruba 22 miliard eur (594 miliard korun).