Podle agentury Reuters jde o zatím nejvýraznější varování před nebezpečím cenové bubliny, kterého se britskému trhu s nemovitostmi dostalo od mezinárodních organizací.
MMF ve výroční zprávě věnované britské ekonomice uvedl, že signálů naznačujících riziko vzniku bubliny na trhu s bydlením je zatím málo. "Stabilní nárůst objemu nových hypoték vzhledem k příjmům věřitelů nicméně naznačuje, že domácnosti jsou pozvolna více náchylné k příjmovým a úrokovým šokům," sdělil MMF.
Poskytovatelé úvěrů by proto podle měnového fondu měli omezit poskytování hypoték, které podstatně překračují příjmy věřitelů. Pokud úsilí zchladit trh s bydlením selže, Bank of England (BoE) bude muset být připravena rychle zvýšit úrokové sazby, uvedl fond.
Podle jednoho z ukazatelů stouply ceny bydlení v posledním roce o více než 11 procent, což je nejrychleji od doby krátce před začátkem finanční krize. Zvyšují se především ceny obytných realit v Londýně, kde je inflace cen bydlení podle MMF obzvlášť vysoká.
Paul Fisher z regulačního úřadu centrální banky poznamenal, že BoE se zaměřuje spíše na riziko plynoucí z růstu realitního trhu jako takového, než na samotné ceny. "Otázkou pro nás je, zda nebudou domácnosti předlužené, zda se banky až moc nezatěžují. To je riziko, které se budeme snažit uchopit," řekl podle Reuters Fisher.
Pokud jde o širší britskou ekonomiku, zde je MMF optimističtější než před rokem, kdy se zdálo, že země stojí na pokraji nové hospodářské recese. Měnový fond konstatoval, že hospodářský růst od loňského druhého pololetí nabírá obrátky a ekonomika již výrazně oživila. Podle dubnové prognózy MMF letos britská ekonomika vykáže růst o 2,9 procenta.