Uvědomili jste si, že je na čase si doplnit v současnosti jedny z nejvyžadovanějších znalostí, a to z oblasti cizích jazyků? V minulosti jste již podstoupili výuku a dokonce oproti Sókratovi víte, že něco víte, ale nemáte tušení jakou to má hodnotu a do jaké oficiální jazykové úrovně vaše znalosti spadají? Poradíme vám jak si ověřit již nabyté vědomosti a jak na ně navázat dalším studiem.
Jazykový statut
Přestože se ke zjišťování jazykové úrovně používají především testy, můžete si v první chvíli vystačit s vlastním odhadem. Užívání základních úrovní platí v rámci EU pod hlavičkou Společného referenčního rámce a slouží ke sjednocení vzdělávání a hodnocení jednotlivých úrovní. Díky třem základním úrovním, označeným prvními písmeny abecedy, se snadno zorientujete. Pod písmenem A se obecně rozumí začátečník, B znamená nezávislý a C způsobilý. Tyto kategorie se dělí do dalších dvou skupin. Dle jejich definic můžete posoudit, do které ze základních úrovní patříte.
Úrovně jazykových znalostí:
Začátečník (Beginner)
A1 - Pokročilý začátečník (Elementary)
A2 - Mírně pokročilý (Pre-Intermediate)
B1 - Středně pokročilý (Intermediate)
B2 - Vyšší (Upper-Intermediate)
C1 - Pokročilý (Advanced)
C2 – Jazykově způsobilý (Proficient)
Další studium
V případě, že se přihlásíte do jazykové školy, podstoupíte rozřazovací test automaticky. Rozhodnete-li se pro samostudium, můžete využít řady dostupných online testů, které vás dále nasměrují do jazykové skupiny 1 nebo 2. Tato bližší specifikace se vám bude hodit při výběru studijní literatury nebo hledání textů a článků na vaší jazykové úrovni.
Z pohodlí domova
Řada jazykových škol v současnosti nabízí nadstavbu svých služeb v podobě online testů, díky kterým ověříte svou jazykovou úroveň bez nutnosti vyplňování přihlášek a placení zápisného. Na internetu si ve svém volnu vyplníte test, přičemž součástí výsledku bývá i doporučení konkrétních kurzů, které můžete ve škole absolvovat. Velká část škol po vás u online testů bude chtít registraci, aby vás mohla informovat o svých kurzech, akcích a novinkách. My jsme ale našli několik volně přístupných testů z angličtiny.
Test jen pro vás a zdarma!
Například na stránkách našeho portálu Vzdělání.CZ si můžete zkusit test z angličtiny a zjistit svoji jazykovou úroveň. Pokud máte velmi dobrou angličtinu, vyzkoušejte si test CAE, který je na úrovni Advanced English a zjistěte, jak byste obstáli. Šedesát otázek a konkrétní stanovení jazykové úrovně najdete i v rozřazovacím testu JŠ Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky z tohoto testu můžete srovnat s tabulkou jednotlivých kurzů, u kterých je stanoven doporučený počet bodů. Najdete zde i další informace, díky kterým si snadno uděláte obrázek o tom, kolik jazykové kurzy stojí a jak dlouho trvají. Bez omezení můžete také absolvovat test Jazykové školy AKCENT, který má tři částí po padesáti otázkách.
Rada na závěr
Chcete-li po zjištění své jazykové úrovně nastoupit do některého z nabízených kurzů, vždy raději volte tu těžší variantu. Studovat v kurzu na vaší úrovni by totiž také mohlo znamenat, že absolvujete hodiny s gramatikou a slovíčky, které už znáte. Podobné kurzy by měly svým účastníkům přeci dát především nové znalosti a zkušenosti.
Aktualizováno.