ECB minulý týden snížila klíčovou refinanční sazbu, za kterou půjčuje peníze komerčním bankám, na rekordní minimum 0,15 procenta. Depozitní sazba se zase poprvé dostala do záporné hodnoty, a to na minus 0,1 procenta. To znamená, že komerční banky budou muset za své peníze uložené u ECB platit.
"Existuje prostor pro další snížení základní sazby. Je to technická otázka, prostor je až po takzvanou technickou nulu. Zda ona technická nula je 0,05 nebo 0,01 (procenta), to je v podstatě jedno," uvedl Makúch. Dodal, že ECB hodlá nízké úrokové sazby udržet po delší dobu.
Změnami úrokových sazeb se ECB snaží podpořit poskytování úvěrů podnikům a zabránit deflaci v eurozóně. "Když to nebude stačit, budeme jednat dále. Když bude potřeba, budeme pokračovat v jiných opatřeních," řekl Makúch, detaily neuvedl.
Blízko nulové hodnoty drží základní úrok Česká národní banka, která svou klíčovou úrokovou sazbu v květnu ponechala na rekordním minimu 0,05 procenta. Rozhodla se rovněž pokračovat v devizových intervencích, které zahájila loni kvůli obavám z deflace.