Předlohu nyní projedná sněmovní rozpočtový výbor. Poslanci mu zkrátili lhůtu na projednání na 30 dnů.
Vláda Petra Nečase (ODS) v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci následně na protest na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a začátkem dubna tento návrh schválila. Podle současného kabinetu většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni.
Na základě již dříve zveřejněné analýzy ministerstva zemědělství slevu na daních zemědělcům z členských států EU neposkytují pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko. Ministerstvo zemědělství navrhovalo a vláda schválila zachovat vracení daně na současné úrovni, kdy zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí.
Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl v Nečasově vládě ministrem financí, však varoval vládu, že obnoví riziko daňových úniků, které je podle něj nemalé. Tvrdil také, že se tím výrazně zdražuje správa spotřební daně. Podle něj by bylo lepší, pokud vláda na zvýhodnění zemědělců trvá, aby jim místo zelené nafty o stejnou částku zvýšila podpory ze státního rozpočtu. Kalousek neúspěšně navrhoval zamítnutí zákona.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že se při jednání vlády o tomto návrhu zdržel hlasování, protože je v konfliktu zájmů. Babiš je majitelem skupiny Agrofert, která podniká zejména v zemědělství. Řekl také, že navrhoval, aby zemědělci dostávali místo vratky víc peněz od státu, ale že tento návrh neprošel.