Získat zakázku pomocí osobního daru je ochotno 37 procent tuzemských manažerů, celosvětově je to 14 procent. V případě finančních úplatků ovšem podle průzkumu vedou Řekové s 58 procenty. Česká republika je s šesti procenty až ve druhé polovině žebříčku.
Pod nadstandardními službami si lze podle ředitele investigativních služeb EY v ČR Tomáše Kafky představit například pozvání na golf do exotických krajů, kongresovou turistiku, různé pompézní akce a "oblíbené návštěvy u profesionálek, kulantně řečeno".
"Korupce je tak v ČR rozšířeným jevem a neetické jednání přetrvává," řekla šéfka tuzemské pobočky EY Magdaléna Souček. Celkem 69 procent tuzemských respondentů podle ní považuje korupci ve své zemi za rozšířený jev. Globálně je to 39 procent manažerů.
Protikorupční pravidla a etický kodex má v ČR 70 procent firem, podle předchozího průzkumu z roku 2012 to bylo 74 procent firem. Celosvětově má protikorupční pravidla nyní přes 80 procent podniků. "Je s podivem, jak laxně české společnosti přistupují k prevenci, když již dva roky platí zákon o trestní odpovědnosti firem," uvedl Kafka.
Zároveň se ale postoj tuzemských manažerů k zavádění protikorupčních opatření podle něj zlepšil. "Celkem 84 procent respondentů z řad vedení jasně dalo najevo důraz, který klade na prosazování interních protikorupčních pravidel. Ve více než 60 procentech českých firem jsou stanoveny jasné sankce," uvedl. Problém podle něj bývá nejčastěji u středního managementu, který často postoj vedení firmy pro řadové zaměstnance zkresluje.
Se žádostí o úplatek se podle průzkumu setkala dvě procenta manažerů, celosvětově to bylo sedm procent. Nejvíce se s žádostí o úplatek setkávají manažeři v Egyptě, téměř 60 procent. Naopak s žádostí o úplatek se nesetkali manažeři ve Francii, na Slovensku nebo v Argentině.