FPV: Vkladatelé zkrachovalých bank dostanou peníze rychleji

12.06.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. června (ČTK) - Nová směrnice EU zkrátí lhůtu pro výplatu náhrad vkladatelům zkrachovalých finančních institucí. Směrnice nařizuje nynějších 20 pracovních dnů zkrátit postupně na 15, deset a poté až na konečných sedm pracovních dnů, a to nejpozději do konce roku 2023. Na tiskové konferenci o tom informoval Fond pojištění vkladů s tím, že bude při zavádění opatření upřednostňovat, aby lhůta sedmi pracovních dnů platila již od června 2016.

"Z technického hlediska je fond na tuto změnu již připraven. Větší nároky však bude klást na finanční instituce, které jsou do systému pojištění vkladů zapojeny. Zkrátí se jim lhůty na předání dat o vkladatelích," uvedla výkonná ředitelka FPV Renáta Kadlecová.

Další novinkou je i zavedení krytí dočasně vysokého zůstatku nad běžně pojištěnou částku 100.000 eur (asi 2,74 milionu Kč). Cílem úpravy je podchytit situace, kdy střadatel mimořádně získá na účet vyšší sumu peněz, například z prodeje nemovitosti či v rámci dědického řízení, a finanční instituce v době uložení peněz na účtu zkrachuje. Tyto mimořádné vklady, které mohou souviset se zásadními životními okamžiky, jako jsou rozvod, svatba, odchod do důchodu či úmrtí, musí být nově chráněny pojištěním vkladů minimálně tři a nejdéle 12 měsíců od připsání na účet.

Pro banky, družstevní záložny a stavební spořitelny bude jednou z největších změn zavedení rizikově vážených příspěvků. Poplatky budou nově zohledňovat míru rizika, kterou pro fond instituce představuje. Tedy čím vyšší kategorie rizika, tím vyšší bude příspěvek do fondu.

"Zavedení rizikově váženého příspěvku je v podmínkách českého trhu, kdy do FPV přispívají a jsou z něj sanovány instituce s různým rizikovým modelem, zcela zásadní. Zvažovaných metod a modelů výpočtu je několik. Směrnice umožňuje členské zemi stanovit vlastní metodu výpočtu. Určitě budeme preferovat způsob, který bude co nejvěrněji odrážet potřeby domácího trhu," upozornila Kadlecová.

Nově budou ze systému pojištění vkladů zcela vyloučeny veřejné orgány. Toto nařízení se dotkne především obcí a měst. Směrnice však umožňuje využít výjimku, která pojištění vkladů zaručí obcím s ročním rozpočtem do 500.000 eur (13,7 milionu Kč). V případě, že by tato výjimka byla využita, zůstaly by pojištěny vklady obcí, které mají zhruba do tisícovky obyvatel," podotkla Kadlecová.

Poslanci Evropského parlamentu schválili směrnici o systémech pojištění vkladů po několika letech jednání. Části schválené směrnice mají jednotlivé země šanci při zavádění doplňovat a nastavovat podle podmínek konkrétního trhu. To se bude dít v několika příštích měsících, kdy musí být jednotlivá ustanovení přijata do národních legislativ zemí EU.

Nejžhavější úpravou, která má povinné datum účinnosti k 1. lednu 2015, bude vznik a zahájení fungování tzv. resolučního fondu (fond pro řešení problémů úvěrových institucí). "Následovat bude velký balík změn v samotném systému pojištění vkladů, což znamená rozsáhlou novelu zákona o bankách a souvisejících vyhlášek," komentoval proces přijímání nových úprav do české legislativy předseda správní rady FPV Josef Tauber.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK