Chodron de Courcel do BNP nastoupil před zhruba 42 lety. S požadavkem na jeho odstoupení podle AFP před několika měsíci přišel bankovní regulátor státu New York Benjamin Lawsky. Jeho úřad patří k těm, které banku vyšetřují kvůli transakcím souvisejícím se zeměmi podléhajícím americkým sankcím, jako je Írán nebo Kuba. Nejmenované zdroje na začátku tohoto měsíce sdělily, že banka se s Chodron de Courcelem chystá rozloučit, aby se americké úřady pokusila ukonejšit.
Bance v souvislosti se spornými transakcemi hrozí v USA pokuta, která by podle nepotvrzených zpráv mohla přesáhnout deset miliard dolarů (více než 200 miliard Kč), tedy téměř celý hrubý zisk této banky za loňský rok. Hrozí jí ale prý i jiné sankce. Mohla by být například na nějakou dobu zbavena možnosti vypořádávat dolarové transakce klientů.
BNP na případnou pokutu vyčlenila 1,1 miliardy dolarů, upozornila ale, že postih by mohl být vyšší. Od poloviny února, kdy toto opatření oznámila, klesla tržní hodnota banky o 15 procent, napsala agentura Reuters.
Odchod Chodrona de Courcel je podle AFP jedním z prvních ústupků, které naznačují, že banka je ochotna s USA jednat. List Wall Street Journal napsal, že na Lawského seznamu je i Vivien Lévyová-Garbouaová, bývalá řídící pracovnice vnitřní kontroly v severoamerické součásti banky a nynější poradkyně předsedy BNP Baudouina Prota.