Rozhovory mezi operátory jsou podle informací ČTK v obecné rovině. "Vodafone se neúčastní obchodních jednání o třícestném sdílení mobilních sítí. Z dostupných informací naopak vyplývá, že Telefonica a T-Mobile pokračují ve výstavbě svých sdílených sítí 2G, 3G a 4G pouze ve dvou," řekla ČTK mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.
Podle dostupných informací by případné zapojení Vodafonu do projektu sdílení infrastruktury zřejmě nebylo tak rozsáhlé, jako spolupráce jeho dvou konkurentů.
Telefónica a T-Mobile uzavřely dohodu o sdílení vysílačů pro LTE začátkem května. Již loni se dohodly na sdílení sítí GSM a 3G. Telefónica přitom loni v létě jednala o sdílení právě s Vodafonem, nakonec ale dohoda padla, stejně jako předchozí jednání s T-Mobilem.
Sdílení infrastruktury má operátorům přinést snížení nákladů. Náklady na sítě LTE by se včetně plateb za licence mohly vyšplhat na 30 až 40 miliard korun. Sdílení podporuje i Český telekomunikační úřad, protože v úspoře nákladů vidí benefity pro zákazníky.
Vodafone si v květnu na dohodu konkurentů stěžoval u antimonopolního úřadu. Pokud úřad nezačne sdílení prověřovat do konce týdne, hrozí Vodafone stížností k Evropské komisi.
Sdílení sítí čtvrté generace mezi O2 a T-Mobilem se týká celého území ČR mimo Prahy a Brna. O2 bude zodpovědné za správu a provoz ve východní části území a T-Mobile na západě. Do konce roku chtějí všichni tři operátoři pokrývat rychlým internetem přes 90 procent populace.