Evropský dovoz plynu se do roku 2030 zvýší na 370 miliard krychlových metrů z nynější úrovně kolem 250 miliard kubíků. Zatímco domácí produkce bude postupně vysychat, výrazně se zvýší dovoz LNG.
"V současnosti se připravují projekty LNG v objemu kolem 150 miliard kubíků - v USA to může být ještě víc - a plyn z nich dorazí na trh do roku 2020," řekl Massimo Di-Odoardo, který je ve Wood Mackenzie hlavním analytikem evropského trhu s plynem. Takové množství podle něj asijská poptávka nebude schopna absorbovat, takže velká část tohoto plynu skončí v Evropě.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) tento týden předpověděla, že světové dodávky LNG vzrostou do pěti let o 40 procent na 450 miliard krychlových metrů ročně a zhruba polovina z nich bude přicházet z Austrálie. Takový objem zhruba odpovídá nynější roční spotřebě Evropské unie a 15 procentům celosvětové spotřeby.
Samotná evropská poptávka po plynu ale bude růst do zhruba poloviny příštího desetiletí jen pomalým tempem. Širšímu využití této suroviny v produkci elektrické energie bude totiž bránit konkurence levného uhlí a přebytek kapacit obnovitelných zdrojů, uvádějí analytici Wood Mackenzie.
Evropa nyní získává třetinu své spotřeby plynu z Ruska, což se podle Wood Mackenzie dlouhodobě nezmění ani přes dnešní snahy EU tuto závislost omezit. Vlivem přebytků LNG by měl sice podíl Ruska na evropském trhu do roku 2020 klesnout k 25 procentům, do roku 2030 se ale vrátí k nynější úrovni, řekl Di-Odoardo.
"Klesající domácí produkce a nedostatek alternativních plynovodů povedou po roce 2020 nevyhnutelně k obnovenému spoléhání na dovoz plynu z Ruska," řekl analytik.
Na rozdíl od Evropy se Severní Amerika díky mohutnému rozvoji nekonvenčních zdrojů plynu stane už do roku 2018 na tomto poli nezávislou, protože její vývoz překročí objem dovozu, uvádějí analytici. Tamní těžba plynu dosáhne do roku 2030 zhruba miliardy kubíků ročně a bude dvojnásobná proti úrovni z roku 2005, kdy v USA začínal boom břidlicového plynu.
Do roku 2018 Severní Amerika v těžbě plynu předstihne Rusko a oblast Kaspického moře. Do konce příštího století se pak stane největší světovým regionem produkce plynu, odhaduje Wood Mackenzie.