Soud: Hutě a kovárny Pilsen Steel splnily reorganizační plán

12.06.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 12. června (ČTK) - Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel podle krajského soudu splnily reorganizační plán. Firma, která měla dluhy přes pět miliard korun a loni v říjnu odvrátila konkurz, uspokojila 50 miliony korun pohledávky věřitelů. Částku jí poskytla VEB Capital, dceřiná společnost ruské Vněšekonombanky, řekl dnes ČTK majitel společnosti Igor Šamis. Firma se může vrátit k běžnému pracovnímu režimu a nebude už pod dohledem rady věřitelů a insolvenčního správce.

"Soud 9. června konstatoval splnění povinností stanovených reorganizačním plánem, který byl schválen převážnou většinou věřitelů," uvedl Šamis. Splnění plánu podle něj otevírá možnost získat externí financování a zvyšuje důvěru zákazníků. "Rozhodnutí soudu je pozitivní nejen pro více než 800 zaměstnanců, ale i pro celý Plzeňský kraj," uvedl jednatel podniku Igor Važenin.

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které mají od konce března schválený a účinný reorganizační plán, se chtějí do dvou tří let dostat zpět na rekordní tržby kolem šesti miliard korun z roku 2008. Podnik, který byl od června 2012 v insolvenčním řízení, loni utržil téměř dvě miliardy korun, o třetinu více než k kritickém roce 2012. Firma s 860 lidmi schválila nový byznys plán do roku 2024. Podle Šamise se zákazníci vracejí.

Koncem dubna byla podepsána smlouva na 50 milionů korun, které poskytl finanční partner VEB Capital. Suma je součástí reorganizačního plánu, který v říjnu schválila drtivá většina z 350 věřitelů zastupujících 86 procent pohledávek přesahujících pět miliard korun. Firma letos plánuje tržby 2,7 miliardy korun. Po obrovské krizi slévárenství a kovárenství pociťuje už od poloviny loňského roku oživení. Meziročně je poptávka po našich produktech o 30 až 40 procent vyšší," řekl výrobní ředitel Miloslav Boreček. Mezi 80 až 90 procenty odlitků i výkovků jde na export, nejvíce do Německa, Švýcarska, Itálie, Finska a Ruska. Jde zejména o zalomené hřídele obřích motorů pro lodě a energetiku, rotory pro generátory a větrné elektrárny a odlitky pro plynové turbíny.

Podle Šamise by chtěla firma co nejdříve přijmout až 100 lidí. "Obory kovář a slévač už se u nás ale deset let nevyučují. Mladé přeškolujeme, což je jediná možnost, jak je sem dostat," uvedl Boreček. Podnik by potřeboval také obráběče kovů na karusely.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK