Carney řekl, že úrokové sazby by mohly stoupnout dříve, než se teď na trzích očekává. Zvýšily by se tak poprvé od července 2007. Základní úroková sazba je nyní v Británii na rekordním minimu 0,5 procenta.
"O přesném načasování prvního zvýšení sazeb se už teď hodně spekuluje a to rozhodnutí je stále vyrovnanější," řekl podle agentury Reuters Carney v noci na dnešek. "Mohlo by se to stát dřív, než trhy v současnosti očekávají," řekl také během výroční večeře se zástupci londýnské City a byznysu. Od Kanaďana Carneyho to je podle listu Financial Times zatím nejjasnější vyjádření v takovém duchu od nástupu do funkce před necelým rokem.
Pevný plán zvyšování sazeb centrální banka podle Carneyho nemá a načasování bude záviset na budoucích ekonomických datech. Důležitější než samotné načasování přitom prý je, aby budoucí zvyšování úroků bylo "pozvolné a omezené", zčásti vzhledem k zadluženosti domácností.
Carneyho vyjádření ekonomy překvapilo; jen relativně málo jich na základě dosavadních vodítek poskytnutých samotnou bankou předpokládalo, že ke zvýšení sazeb dojde dřív, než v druhém čtvrtletí příštího roku.
Britská ekonomika ale nyní solidně roste, míra nezaměstnanosti za tři měsíce do dubna klesla nejníže za více než pět let a tlak na zvyšování sazeb roste, podotkla agentura AP. Britská libra dnes po Carneyho slovech výrazně posílila. K dolaru dopoledne stoupla až na 1,6999 USD a dostala se na skoro pětileté maximum. Euro k libře naopak oslabilo na nejnižší hodnotu za 19 měsíců.
Dolů zamířily akcie developerských společností, neboť Carney během projevu v oficiální rezidenci londýnského starosty varoval před nebezpečím přehřátí na trhu s bydlením a slíbil "pozvolné a přiměřené kroky", které by riziko pro ekonomickou stabilitu zmírnily. Ministr financí George Osborne předtím prohlásil, že centrální banka dostane pravomoc bránit úvěrovým institucím v poskytování hypoték, které jsou moc vysoké v poměru k příjmu dlužníka nebo k hodnotě kupované nemovitosti.