Sloučená společnost bude mít sídlo v Dublinu, kde bude moci využít nízkých firemních daní. V Irsku je daň z příjmu právnických osob 12,5 procenta, zatímco v USA 35 procent a patří mezi nejvyšší na světě, upozornila BBC. Svoji provozní centrálu však bude mít firma i nadále v americkém Minneapolisu, kde nyní Medtronic zaměstnává více než 8000 zaměstnanců.
Dohoda je další z řady převzetí mezi výrobci zdravotnického zařízení. V dubnu výrobce ortopedických přístrojů Zimmer Holdings oznámil převzetí firmy Biomet za 13 miliard USD.
Medtronic mimo jiné vyrábí kardiostimulátory, srdeční stenty a inzulínové pumpy. Covidien se specializuje na chirurgické nástroje a vybavení.
Medtronic dodal, že spojení přinese výrazné úspory. Firma se proto zavázala, že v příštím desetiletí vydá dalších deset miliard USD za investice, akvizice a výzkum a vývoj ve Spojených státech, uvedla agentura AP.
Medtronic nabídl za jednu akcií Covidien 35,19 USD v hotovosti a 0,956 své akcie. Nabídka představuje pro akcionáře Covidien ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií zisk 29 procent. Po dokončení dohody by současní akcionáři Covidienu měli v nové, sloučené firmě vlastnit podíl zhruba 30 procent. Dohodu ještě musí schválit akcionáři obou firem a antimonopolní úřady v USA, EU a Číně.
Obě firmy očekávají, že transakce bude dokončena do počátku příštího roku. Nová firma bude mít přes 87.000 zaměstnanců ve více než 150 zemích, napsala agentura Reuters.