"Na případné výpadky v dodávkách plynu jsme dobře připraveni. Už třetí měsíc vtláčíme zemní plyn do podzemních zásobníků," uvedl Chalupský. Zdůraznil, že ČR má výhodu v diverzifikaci přepravních cest zemního plynu. Propojení české soustavy severním směrem přes hranice s Německem je velkou strategickou výhodou pro spolehlivé dodávky plynu do ČR.
Na případný výpadek dodávek zemního plynu z Ruska se připravila také Skupina MND. Proti loňsku výrazně urychlila naplňování obou podzemních zásobníků plynu na území ČR o celkové kapacitě 280 milionů metrů krychlových zemního plynu. Ty jsou naplněny z více než 90 procent. "V tuto chvíli je skupina MND připravena a garantuje své dodávky zemního plynu všem svým zákazníkům bez jakéhokoli omezení," uvedl obchodní ředitel MND Ludvík Baleka.
Také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nepředpokládá negativní dopad rozhodnutí společnosti Gazprom na dodávky plynu do ČR. Ukrajina se v minulosti zavázala respektovat tranzitní dodávky ruského plynu přes svoje území, dodávky do ČR by tedy neměly být nijak tímto rozhodnutím dotčeny. "Pro případ, že by se tak přece jenom stalo, je tuzemské plynárenství na řešení takové situace - stejně jako tomu bylo v lednu 2009 - dobře připraveno," dodal Miroslav Kynčl z tiskového odboru MPO.
Po selhání posledního vyjednávání o ceně za plyn v noci na dnešek požaduje plynárenský gigant, aby Kyjev platil příští dodávky dopředu. Podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva hodlá Moskva pokračovat ve vyjednávání s Kyjevem o ceně plynu teprve poté, co Ukrajina zaplatí svůj dluh. Eurokomisař Günther Oettinger vyjádřil naději, že další jednání se uskuteční ještě tento měsíc.