Podle levicové političky neexistuje způsob, jakým by Argentina mohla splatit dluh jako celek a tento požadavek je přehnaný. "Jako prezidentka nemohu vystavit zemi takovému vydírání," prohlásila Fernándezová, která obvinila finanční společnosti, že se pokoušejí "vysávat krev" z obyčejných lidí. Třetí největší jihoamerické ekonomice podle ní hrozí, že se opět ocitne v platební neschopnosti.
Nejvyšší soud USA v pondělí zamítl argentinské odvolání v případu, v němž jde o peníze pro věřitele, kteří se po státním bankrotu Argentiny v roce 2002 odmítli zapojit do plánů na restrukturalizaci státního dluhu. Soud beze změny potvrdil loňský verdikt newyorského odvolacího soudu, podle nějž musí země nejdříve zaplatit zmíněnou částku věřitelům, kteří požadují plnou hodnotu dluhopisů a pak se teprve vyrovnat s dalšími držiteli dluhopisů.
Zatímco přes 90 procent věřitelů ve dvou kolech restrukturalizace dluhu přistoupilo na snížení hodnoty dluhopisů až o 75 procent, malá část věřitelů včetně fondů Aurelius Capital Management a NML Capital miliardáře Paula Singera se rozhodla požadovat soudní cestou plnou hodnotu dluhopisů.
Podle prezidentky tito věřitelé patří mezi takzvané supí fondy, které vyhledávají rizikové investice a věří, že se jim podaří z nich dostat co nejvíce.