Největším exportérem lehkých zbraní v roce 2011 byly Spojené státy před Itálií, Německem, Brazílií, Rakouskem, Švýcarskem, Izraelem, Ruskem, Jižní Koreou, Belgií, Čínou, Tureckem, Španělskem a Českou republikou. USA byly i největším dovozcem těchto zbraní před Kanadou, Německem, Rakouskem, Thajskem, Británií, Francií a Itálií.
Světový obchod s lehkými ručními zbraněmi malé ráže se v letech 2001 až 2011 zdvojnásobil a dosáhl podle údajů OSN 4,64 miliardy dolarů (93,9 miliardy Kč). Světový obchod s municí pro tyto zbraně se za stejné období dokonce téměř ztrojnásobil a dosáhl 1,43 miliardy dolarů (28,9 miliardy Kč).
Zpráva se také zabývá transparentností obchodu s lehkými zbraněmi v jednotlivých zemích. V příslušném žebříčku 55 sledovaných zemí, které byly od roku 2001 uváděny aspoň jednou mezi největšími exportéry, je Česko na 19. místě. Lépe je hodnoceno například Slovensko (13.) a hůře například Rakousko (25.). Nejlépe jsou hodnoceny Švýcarsko, Německo a Srbsko, nejhůře Jižní Korea, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
Při hodnocení transparentnosti vycházeli autoři zprávy SAS z obsažnosti, srozumitelnosti, úplnosti a přesnosti dokumentů, kterými jednotlivé státy pravidelně informují OSN o svém obchodu s lehkými zbraněmi.
Zprávu Small Arms Survey vypracovává každý rok tým výzkumníků sídlící v Ženevě. Spolupracují přitom s OSN a mezinárodní sítí místních výzkumníků. Údaje a závěry podle webu tohoto projektu využívají politici, diplomaté a nevládní organizace k řešení problémů spojených s lehkými zbraněmi a snižováním ozbrojeného násilí.