Zatímco u lidí herpes viry způsobují jen lokální infekci, jako je opar, u skotu napadají celý organismus. Onemocnění se opakuje, zvířata jsou více nemocná, chovatelé musejí používat antibiotika. Skot pak často končí na jatkách.
Dosavadní vakcinace neumožňovala zemědělcům rozeznat, která zvířata jsou nakažená a která ne. Nová markerová vakcína to má změnit. Chovatelé podle Kovarčíka získají přehled o stavu svého stáda. Následným vyřazováním nakažených zvířat podle něj získají kontrolu nad celým stádem. Nyní používaná vakcína pouze tlumila příznaky a nezabránila množení nákazy.
Podle Kovarčíka může používání nové vakcíny pomoci ke snížení nemocnosti hospodářských zvířat a také ke snížení použivání antibiotik. Herpes viry trápí produkci českého skotu dlouhodobě. Například ve Švédsku, Norsku, Dánsku, Rakousku nebo Švýcarsku tato nákaza není.
Na maso se v Česku aktuálně chová 190.000 zvířat, přičemž celkové počty skotu loni byly podle ČSÚ 1,35 milionu kusů. Za rok 2013 dosáhla výroba mléka 2775 milionů litrů, ve srovnání s předchozím rokem se zvýšila o 1,2 procenta. Průměrná denní dojivost 20,39 litru vzrostla o 0,4 procenta.