Schodek běžného účtu USA vystoupil na maximum za rok a půl

18.06.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 18. června (ČTK) - Schodek běžného účtu Spojených států v prvním čtvrtletí vystoupil na maximum za půl druhého roku. Přispěl k tomu zejména pokles vývozu a nižší příjmy ze zahraničních investic. Deficit běžného účtu, který měří tok zboží, služeb a investic mezi určitou zemí a zbytkem světa, se za leden až březen zvýšil na 111,2 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) z revidovaných 87,3 miliardy USD (1,8 bilionu Kč) ve čtvrtém čtvrtletí. Ukázaly to dnes údaje ministerstva obchodu.

Deficit tak byl nejvyšší od posledního čtvrtletí roku 2012. Analytici s růstem deficitu počítali, v anketě agentury Reuters ale předpokládali, že vystoupí pouze na 96,9 miliardy dolarů. V předešlém čtvrtletí ministerstvo původně uvádělo deficit 81,1 miliardy USD. Šlo tehdy o nejnižší deficit za 14 let.

Vývoz zboží, služeb a plateb souvisejících se zahraničními investicemi klesl o 1,3 procenta na 803,3 miliardy dolarů. Jako důvod se uvádí nebývale mrazivá zima, která způsobila, že se zboží hromadilo v přístavech. Dovoz zboží, služeb a příjmů spojených ze zahraničními investicemi se zvýšil o 1,5 procenta na 914,4 miliardy dolarů.

Schodek běžného účtu za leden až březen představoval 2,6 procenta hrubého domácího produktu, což je nejvyšší hodnota od třetího čtvrtletí 2012. Za říjen až prosinec tento poměr činil rovná dvě procenta.

Deficit běžného účtu však nadále zůstává relativně nízký. Ve čtyřech letech před hospodářskou recesí dosahoval pravidelně 150 miliard dolarů. K jeho snížení přispěl rozvoj těžby ropy a zemního plynu, který umožnily nové těžební technologie. To zvýšilo vývoz ropy a omezilo dovoz této suroviny. Nízké úrokové sazby pak snížily platby pro držitele amerických vládních dluhopisů a dalších investic.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK