Kvůli dvanáctiletému sporu s věřiteli, kteří se nezúčastnili restrukturalizace dluhu, nemá Argentina od bankrotu přístup na mezinárodní finanční trhy. V posledních letech argentinská ekonomika stagnuje, inflace prudce roste a devizové rezervy klesají. Spolu se zvýšeným tlakem věřitelů to zesiluje hrozbu nového vyhlášení platební neschopnosti.
Americký nejvyšší soud v pondělí nečekaně odmítl zabývat se odvoláním Argentiny proti předloňskému verdiktu newyorského federálního soudce Thomase Griesy. Podle něho musí země nejprve vyplatit 1,33 miliardy dolarů věřitelům, kteří požadují plnou hodnotu dluhopisů, a teprve pak se vyrovnat s dalšími věřiteli. Tlak na Buenos Aires zesílil ve středu, když odvolací soud v USA v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu zrušil dosavadní odklad účinnosti verdiktu newyorského soudu.
"Kvůli zrušení odkladu odvolacího soudu je nemožné uhradit příští splatnou částku restrukturalizovaného dluhu. Ukazuje to (krok odvolacího soudu) na naprostý nedostatek ochoty vyjednávat za jiných podmínek než těch, které diktuje soudce Griesa," uvedlo podle agentury Reuters v noci na dnešek argentinské ministerstvo hospodářství.
Ministerstvo vysvětlilo, že Argentina chce nadále splácet svůj restrukturalizovaný dluh, pokud by ale měla zároveň splácet i plnou hodnotu nevyměněných dluhopisů, nemohla by si to dovolit. Podle ministerstva by mohlo jít o dodatečnou sumu až 15 miliard dolarů (303 miliard Kč), což by představovalo více než polovinu rezerv centrální banky.
Termín příští splátky restrukturalizovaných dluhopisů je 30. června. Pokud do té doby Argentina nezaplatí, ještě by to neznamenalo platební neschopnost, protože vláda má u těchto dluhopisů možnost odkladu splátek až 30 dní.
Při středečním jednání u newyorského soudu ale američtí právní zástupci Argentiny uvedli, že Buenos Aires začne s vlastníky nevyměněných dluhopisů jednat. "Dostala jsem informaci, že příští týden budou v New Yorku zástupci vlády a budou chtít s těmito věřiteli jednat," řekla soudci Griesovi právní zástupkyně Argentiny Carmine Boccuzziová. Podle Reuters by to bylo poprvé, kdy by se obě strany setkaly tváří v tvář.
Šéf hedgeového fondu Aurelius Capital Management Mark Brodsky, tedy jeden z věřitelů, které Argentina označuje za "supy", informaci o schůzce potvrdil. Podotkl ale, že může jít jen o "šarádu".
Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová v pondělí po kroku nejvyššího soudu řekla, že země se rozhodnutí nepodřídí, a označila nárok na úplné proplacení původních dluhopisů za "vydírání". Argentinský ministr hospodářství a veřejných financí Axel Kicillof pak v úterý naznačil, že země zahájí kroky k výměně už jednou vyměněných dluhopisů za nové, které by se tentokrát řídily argentinským, nikoli americkým právem. Argentina by tak mohla pokračovat ve splácení svých restrukturalizovaných dluhopisů navzdory verdiktu amerického soudu.
Argentina se po bankrotu v roce 2002 dohodla s majiteli zhruba 93 procent dluhopisů na restrukturalizaci dluhu, v níž věřitelé dostali za jeden dolar dluhu 25 až 29 centů. Nové dluhopisy s nižší hodnotou se řídí zákony státu New York a Argentina je začala splácet v roce 2005. Malá část věřitelů se ale rozhodla požadovat soudní cestou plnou hodnotu dluhopisů; vedle Aurelius Capital Management je to zejména fond NML Capital miliardáře Paula Singera.