Česko se do řízení dostalo v roce 2009, tehdy deficit veřejných financí dosáhl 5,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), referenční hodnotou jsou přitom tři procenta. V potřebné lhůtě byl pak snižován, až v roce 2013 dosáhl hodnoty 1,5 procenta HDP.
"My určitě dosáhneme toho, k čemu jsme se zavázali, a to je schodek pod tři procenta," řekl dnes novinářům v Lucemburku ministr financí Andrej Babiš. Pozitivní podle něj je, že deficit v letech 2014 a 2015 bude na úrovni sta miliard korun. "Nejdůležitější je, že náš dluh ke konci roku 2013 a 2015 bude stejný, protože se nám povedlo mobilizovat likviditu státu a lépe ji využít," uvedl.
Konvergenční program české vlády nyní předpokládá růst deficitu letos na 1,8 procenta a příští rok na 2,3 procenta HDP. Premiér Bohuslav Sobotka už dříve upozornil, že příští rok bude fakticky deficit 2,8 procenta kvůli jednorázovému zaúčtování platby za pronájem stíhaček Gripen.
Nynější vláda podle Babiše převzala zemi v situaci, kdy byly sníženy platy státním zaměstnancům, zmrazeny důchody, chybí investice a je podfinancovaný armádní rozpočet. "Teď děláme všechno najednou a samozřejmě navýšení výdajů rozpočtu je ve srovnání s rokem 2013 obrovské," připustil Babiš. Letošní rozpočet a ten na příští rok proto pokládá za "přechodný" s tím, že zásadní opatření přijdou později.
Evropská komise navrhla na počátku měsíce řízení ukončit s Českou republikou, Slovenskem a také s Belgií, Dánskem, Nizozemskem a Rakouskem. Počet zemí, kterých se podobná procedura týká, tedy klesá ze 17 na 11. Na jaře 2011 bylo v tomto procesu dokonce 24 z tehdejších 27 členských zemí unie.