"Chceme splácet 100 procentům věřitelů," řekla prezidentka. "Argentina je ochotna vést dialog," dodala Fernándezová podle agentury Reuters.
Kvůli dvanáctiletému sporu s věřiteli, kteří se nezúčastnili restrukturalizace dluhu v minulém desetiletí, nemá Argentina od bankrotu přístup na mezinárodní finanční trhy. Americký nejvyšší soud v pondělí odmítl zabývat se odvoláním Argentiny proti předloňskému verdiktu newyorského federálního soudce Thomase Griesy. Platí tak jeho verdikt, že země nejprve vyplatit věřitele, kteří požadují plnou hodnotu dluhopisů, a teprve pak se vyrovnat s těmi, kteří přistoupili na jejich výměnu za papíry o mnohem nižší hodnotě.
Fernándezová v pondělí řekla, že země se rozhodnutí nepodřídí, a označila nárok na úplné proplacení původních dluhopisů za "vydírání". Argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof později naznačil, že země nebude schopna splácet dluhy, pokud bude muset honorovat i původní dluhopisy.
Příští týden by ale zástupci argentinské vlády měli v rámci slyšení u newyorského soudu začít poprvé jednat s vlastníky nerestrukturalizovaných dluhopisů. "Dala jsem ministerstvu hospodářství instrukce, aby naši právníci požádali soudce (Griesu), aby vytvořil podmínky pro dosažení dohody, která bude vyhovovat 100 procentům věřitelů," řekla prezidentka. Její vyjádření vedlo k výraznému růstu argentinských akcií obchodovaných na amerických trzích a podstatnému poklesu rizikových přirážek k argentinským dluhopisům.
Fernándezová chce pode agentury Reuters urovnat spor s věřiteli, aby nedopustila další platební neschopnost a přečkala zbylý rok a půl v úřadě bez finančního a ekonomického chaosu. Její přední potenciální nástupci naznačují, že povedou vůči investorům vstřícnější politiku než levicově populistická politička. Ta výrazně posílila roli státu v ekonomice, zavedla tvrdé regulace podnikání, dovozní bariéry a vývozní daně a také zestátnila podíl španělského Repsolu v argentinské ropné společnosti YPF.
Termín příští splátky restrukturalizovaných dluhopisů je 30. června. Pokud do té doby Argentina nezaplatí, ještě by to neznamenalo platební neschopnost, protože vláda má u těchto dluhopisů možnost odkladu splátek až 30 dní.
Argentina se po bankrotu v roce 2002 dohodla s majiteli zhruba 93 procent dluhopisů na restrukturalizaci dluhu, v níž věřitelé dostali za jeden dolar dluhu 25 až 29 centů. Nové dluhopisy s nižší hodnotou se řídí zákony státu New York a Argentina je začala splácet v roce 2005. Malá část věřitelů se ale rozhodla požadovat soudní cestou plnou hodnotu dluhopisů; jde zejména o hedgeové fondy Aurelius Capital Management a NML Capital.