Vláda je rovněž připravena poskytnou kapitálovou injekci dceřiné firmě, kterou CCB nedávno koupila od francouzské Crédit Agricole a kterou rovněž převzala pod dohled centrální banka.
Zatím není jasné, kolik kapitálu bude Corporate Commercial Bank a její dceřiná společnost potřebovat. Centrální banka nyní požádá nezávislé auditory, aby do deseti dnů posoudili aktiva a závazky banky. CCB a její dceřiná společnost by se pak měly znovu otevřít 21. července.
Případ Corporate Commercial Bank je první záchranou bulharské banky po finanční krizi, která donutila státy EU napumpovat více než pět bilionů eur (137,2 bilionu Kč) do problémových bank, včetně španělské Bankie, irských AIB Permanent TSB, britské Royal Bank of Scotland a čtyř největších řeckých bank.
Bulharská centrální banka v pátek uvedla, že převezme kontrolu nad CCB na tři měsíce. Požádala současně vkladatele, aby nepanikařili a masově nevybírali vklady. Střadatelé začali vybírat vklady v reakci na zprávy médií o podezřelých transakcích týkajících se banky a jejího největšího akcionáře.
Hlavními akcionáři Corporate Commercial Bank jsou bulharský podnikatel Cvetan Vassilev, který má něco přes polovinu společnosti, investiční fond Ománu s podílem téměř 30 procent a ruská VTB Asset Management s podílem téměř deset procent. Centrální banka nyní chystá odpisy kapitálu akcionářů a zrušení jejich práv, jak jí umožňuje zákon.
Corporate Commercial Bank má problémy s dostatkem likvidity, ale centrální banka zdůraznila, že CCB nekrachuje, protože její majetek je stále vyšší než její závazky.
Páteční zásah centrální banky byl podle agentury Reuters prvním podobným krokem od finanční a měnové krize z let 1996-1997. Úpadek tehdy vyhlásilo 14 bulharských bank.
V Bulharsku funguje 29 komerčních bank, přičemž v zahraničním vlastnictví jsou zhruba tři čtvrtiny aktiv tamního bankovního systému. V zemi působí třeba UniCredit, Raiffeisen Bank nebo maďarská OTP.