"Považujeme odklad platnosti rozhodnutí za klíčový pro to, aby Argentina mohla dál normálně splácet držitelům restrukturalizovaných dluhopisů," řekl Kiciloff. Podle agentury AP dodal, že Buenos Aires pak hodlá vést dialog s těmi, kteří požadují plné splacení původního dluhu, a že chce vyrovnat své závazky vůči všem věřitelům.
Ministr tím představil pozici Argentiny pro její první jednání s vlastníky nerestrukturalizovaných dluhopisů, které mělo začít dnes v New Yorku. K jednání Argentinu přiměl krok amerického nejvyššího soudu, který před týdnem odmítl zabývat se odvoláním Argentiny proti předloňskému verdiktu soudce Griesy. Platí tak Griesův verdikt, že země musí nejprve vyplatit věřitele, kteří požadují plnou hodnotu dluhopisů, a teprve pak se vyrovnat s těmi, kteří přistoupili na jejich výměnu za papíry o mnohem nižší hodnotě.
Soudce Griesa dnes jmenoval zvláštního pověřence, který mu bude pomáhat v jednáních mezi Argentinou a věřitelskými fondy, uvedl zástupce newyorského soudu. Dnes se podle něj ještě slyšení obou stran neuskuteční.
Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová v pátek prohlásila, že země je ochotna jednat se všemi věřiteli a hodlá vyrovnat všechny jejich pohledávky. Na počátku minulého týdne přitom ještě o jednání s vlastníky původních dluhopisů, kteří na Argentinu podali žaloby u amerických soudů, nechtěla ani uvažovat. Kvůli dvanáctiletému sporu s věřiteli nemá Argentina od bankrotu přístup na mezinárodní finanční trhy.
Argentina se po bankrotu dohodla s majiteli zhruba 93 procent dluhopisů na restrukturalizaci dluhu, v níž věřitelé dostali za jeden dolar dluhu 25 až 29 centů. Malá část věřitelů se ale rozhodla požadovat soudní cestou plnou hodnotu dluhopisů; jde zejména o hedgeové fondy Aurelius Capital Management a NML Capital.