"Pro mě bude známkou toho, že vláda koná, když projedná a schválí záměr změn a pustí to do legislativního procesu," uvedl Juříček. Jako termín si podle vlastních slov určil konec září. Zároveň ocenil přístup ministra Mládka, který jako jediný inicioval schůzku. Například ministerstvo spravedlnosti na jeho podněty, které se týkají i dalších případů, prý dosud nereagovalo.
Případná změna zákona o konkurzu a vyrovnání by měla být přitom podle Mládka iniciována vládou, a ne pouze skrze poslanecký návrh. "Věc není proveditelná poslaneckým návrhem. Ta věc je tak komplexní, že poslanecký návrh by mohl udělat více škody než užitku. O to větší zodpovědnost je vlády," uvedl ministr.
Juříček před čtyřmi lety koupil výrobce kotlů firmu Mora-Top a investoval do firmy milionové částky. Společnost po čase kvůli jednomu spornému platebnímu příkazu skončila v insolvenčním řízení. Juříček tvrdí, že následkem vadného rozhodnutí insolvenčního soudu následně skončil výrobní program společnosti. Podle podnikatele jde o ukázkový případ, jak v ČR pracuje konkurzní mafie.
Mládek v souvislosti s případem uvedl, že u novely zákona je nutné především ošetřit zodpovědnost správců konkurzní podstaty i soudců za provedené rozhodnutí. Například v okolních zemích existuje hmotná a majetková zodpovědnost, upozornil ministr. Dále je podle něj nutné třeba vyřešit problematiku s uznáváním pohledávek.
"Ten případ není zdaleka ojedinělý. Špatné je, že takové případy přichází v době, kdy se ekonomika probouzí. Případy budeme postupně dávat dohromady," uvedl dnes prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, která se schůzky rovněž účastnil.
Svaz průmyslu a dopravy nedávno oznámil, že chce, aby se řešení problému neuspokojivých insolvenčních řízení dostalo na jednání zástupců zaměstnavatelů, odborů a vlády, tzv. tripartity. Svaz mimo jiné navrhuje zrušit neodvolatelnost soudců.
Podle hloubkové analýzy insolvenčních řízení společnosti InsolCentrum bylo předloni uspokojeno jen 2,5 procenta nezajištěných věřitelů a 16 procent zajištěných věřitelů. V 58 procentech případů nezískají věřitelé ani korunu. "Většina majetku podnikatelských subjektů mizí ještě před vyhlášením úpadku," uvedla jednatelka společnosti Jarmila Veselá.
Brano Group je největší český výrobce automobilových dílů. V Česku zaměstnává kolem 2500 lidí a v zahraničních závodech zhruba 100. V roce 2012 vykázala firma obrat 3,5 miliardy korun.