"Výsledek povazuji za realistické maximum, kterého jsme mohli dosáhnout," uvedl Hašek. "Ministr financí slíbil návrat ke koeficientu 8,92 od 1. ledna 2016," dodal k podílu na daňových výnosech. Příjmy krajů by se tak mohly zvýšit o zhruba čtyři miliardy korun.
V současnosti získávají kraje u DPH 7,86 procenta z celkového výnosu a obce 20,83 procenta. U daní z příjmu fyzických osob (kromě daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti) a právnických osob kraje získávají 8,92 procenta a obce 23,58 procenta. Před změnami DPH činil podíl krajů 8,92 procenta a obcí 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu sdílených daní.
Dorovnání peněz na sociální služby by podle dohody mělo do roku 2017 každoročně růst o 140 milionů korun oproti dosavadnímu návrhu rozpočtového výhledu. Na projekty placené z fondů EU stát přidá deset procent u Evropského sociálního fondu a pět procent u Evropského fondu regionálního rozvoje.
"Shodli jsme se na úplném respektovaní memoranda o financování regionální železniční dopravy včetně inflace," podotkl Hašek. Krajům tak pro příští rok vzroste oproti dosavadnímu návrhu příspěvek na zajištění vlakové dopravy o 120 milionů korun a v dalších letech částka poroste.
Podle dnešní Haškovy a Babišovy dohody také vznikne společná skupina ministerstev financí a vnitra, Asociace krajů a Svazu měst a obcí k revizi příspěvku na výkon státní správy. "Asociace krajů požaduje spravedlivou úhradu odpovídající skutečně odvedené práci," řekl Hašek.