Obyvatelé si stále nejčastěji půjčují na bydlení. Zájem o hypoteční úvěry roste a jejich objem se aktuálně meziročně zvýšil o 6,8 procenta na 759 miliard Kč. Průměrné sazby z nových úvěrů na nákup bytových nemovitostí pokračovaly v poklesu na 3,31 procenta.
"Prognózy hovoří o zrychlení růstu českého hospodářství. Ve prospěch tohoto vývoje hovoří mimo jiné skutečnost, že již několik měsíců dochází k meziročnímu růstu objemu spotřebitelských úvěrů. To potvrzuje, že lidé v konec krize skutečně věří," komentoval vývoj náměstek výkonného ředitele asociace Jan Matoušek.
Ačkoliv byl ke konci března zaznamenán dílčí meziměsíční pokles, meziročně je dynamika spotřebitelských úvěrů stále pozitivní. Ke konci dubna vzrostly o 1,4 procenta. Z meziročního srovnání je také patrné, že lidé ztrácí zájem o standardní a překlenovací úvěry ze stavebního spoření. Jejich pokles činil celkem 5,2 procenta.
Vedle úvěrů obyvatelstvu rostl objem úvěrů jak finančním institucím (o 10,4 procenta), tak nefinančním podnikům (o 1,8 procenta). V případě nefinančních podniků vedou v tempu růstu úvěry dlouhodobé, tedy více jak pětileté. Dynamika jejich růstu dosáhla 4,6 procenta. Klesá naopak objem úvěrů na méně než jeden rok.
Průměrné úrokové sazby z kontokorentních, revolvingových úvěrů a pohledávek z karet nefinančním podnikům činily v dubnu 2,56 procenta a u nových úvěrů ostatních nefinančním podnikům 2,54 procenta. Průměrné sazby z nových úvěrů na spotřebu se zvýšily na 14,50 procenta.
Kvalita úvěrového portfolia bank v dubnu v zásadě stagnovala. "Zatímco u nefinančních podniků se mírně zvýšil jak podíl úvěrů v selhání, tak těch klasifikovaných, u domácností tomu bylo naopak," upozornil Matoušek. Celkový objem klasifikovaných úvěrů se mírně snížil na 254 miliard, objem úvěrů v selhání naopak mírně vzrostl na téměř 164 miliard korun. Celkový podíl se pak snížil v obou kategoriích, na 6,47 procenta u úvěrů v selhání a 10,05 procenta u úvěrů klasifikovaných.