Moody's se obává, jaký dopad bude mít na ruskou ekonomiku ukrajinský konflikt. Rozšíření konfliktu z Krymu k východním hranicím Ukrajiny s Ruskem je pro Moskvu rizikem, protože by mohlo zahrnovat i další západní sankce.
Dalším rizikem je nedostatek silných plánů a reforem, které by vyřešily slabý ekonomický růst. Výhled ročního ekonomického růstu země na příštích pět let klesl na 1,7 procenta z předchozích tří procent. Pokud by se výhled dále zhoršil, agentura rating sníží.
Moody's zatím nesnížila rating země, protože se domnívá, že současná úroveň konfliktu na Ukrajině nebude dále tlačit na zpomalení růstu ruské ekonomiky. Pokud by se však konflikt zhoršil, bude Rusko zranitelnější kvůli možnému zpřísnění západních sankcí a odlivu kapitálu a ruské banky a firmy by mohly ztratit napojení na trh.
"Moody's považuje situaci na východní Ukrajině ve srovnání s Krymem za obtížnější, vzhledem ke složitému pozadí separatistických sil a vypuknutí násilí," uvádí se v prohlášení. "Sankce vůči Rusku se doposud soustředily hlavně proti jednotlivcům, ale země G7 zopakovaly, že jsou možné další sankce zaměřené na konkrétní odvětví hospodářství."
U konkurenční agentury Standard & Poor's má Rusko o dva stupně horší známku, BBB-, s negativním výhledem. Fitch hodnotí Rusko známkou BBB, tedy o jeden stupeň hůře než Moody's, rovněž s negativním výhledem.
Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.