"Je zaručena absolutní bezpečnost všech aktiv, která jste BNP Paribas svěřili," uvedl Bonnafe v prohlášení určeném drobným klientům. "V naší cenové politice nenastanou žádné změny," dodal.
BNP v pondělí přiznala, že porušila obchodní sankce Spojených států zajišťováním finančních transakcí pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu. Souhlasila, že za urovnání sporu kolem porušování sankcí zaplatí téměř devět miliard dolarů (180 miliard Kč). Banka rovněž musí na rok pozastavit vypořádávání některých dolarových transakcí a propustit 13 zaměstnanců spojených s porušováním sankcí.
Podle serveru BBC jde o největší vyrovnání tohoto druhu v historii Spojených států. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder doufá, že dohoda bude pro ostatní firmy sloužit jako varování, že Spojené státy nehodlají tolerovat nezákonné praktiky.
"BNP předpokládala, že za svou kriminální podporu zemí a jednotlivců spojených s terorismem a dalšími krutostmi nebude nikdy hnána k odpovědnosti. Přesně to jsme však učinili," prohlásil americký prokurátor Preet Bharara.
Francouzský ministr financí Michel Sapin uvedl, že BNP Paribas bude navzdory pokutě "stále schopna uspokojivým způsobem financovat ekonomické aktivity" ve Francii. Samotná BNP zdůraznila, že pokuta by neměla mít "žádný vliv na její provozní či podnikatelskou způsobilost".
Banka uvedla, že do výsledků za druhé čtvrtletí zaúčtuje v důsledku dohody o vyrovnání mimořádné náklady 5,8 miliardy eur. "Hluboce litujeme dřívějších pochybení, která k tomuto vyrovnání vedla," řekl Bonnafe analytikům na dnešní tiskové konferenci. Dodal, že dohoda o vyrovnání "nezpochybňuje solidnost BNP".
O hrozbě vysoké pokuty pro BNP se hovořilo již delší dobu. Francie dala začátkem června najevo, že hodlá zájmy banky BNP bránit. V té době se spekulovalo o pokutě přesahující deset miliard dolarů. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius takto vysokou pokutu označil za nepřiměřenou a varoval, že pokuta by mohla ovlivnit jednání Evropské unie a Spojených států o vytvoření zóny volného obchodu.