Bulharský bankovní systém je zdravý, říká zástupce MMF

01.07.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vídeň 1. července (ČTK) - Bulharský bankovní systém je v podstatě zdravý, a to navzdory hromadnému vybírání vkladů ve dvou tamních bankách. Prohlásil to dnes šéf rakouské mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) Bas Bakker, podle něhož za útoky na bulharské banky nejsou problémy bankovního systému.

"To hromadné vybírání vkladů vyvolaly textové zprávy, nesouviselo to se základními problémy bankovního systému, který je dobře kapitalizovaný a likvidní," řekl Bakker na tiskové konferenci, na které novináře seznamoval i s výsledky pravidelného ročního hodnocení rakouské ekonomiky.

Podobně se na tiskové konferenci vyjádřil i guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny. Rakouské banky, které patří mezi největší ve střední a východní Evropě, podle Nowotného problémy v Bulharsku neovlivnily.

"To není systémový problém bulharského bankovního systému. Je to problém určitých bank a ve skutečnosti to, co vidíme, je přesun vkladů z těchto bank do bank v rakouském vlastnictví," uvedl podle agentury Reuters Nowotny.

Velkými hráči v Bulharsku jsou UniCredit Bank Austria a Raiffeisen Bank International.

Během posledního týdne se v Bulharsku staly terčem hromadného výběru vkladů dvě velké banky - třetí největší First Investment Bank a čtvrtá největší Corporate Commercial Bank (CCB). Centrální banka nad CCB převzala dočasnou kontrolu a uvedla, že Bulharsko čelí pokusům o destabilizaci země prostřednictvím útoků na bankovní systém. Bulharské úřady pak o víkendu zadržely pět osob kvůli podezření, že posílaly e-maily a vzkazy s poplašnými zprávami o bankách.

Evropská komise v pondělí kvůli uklidnění situace umožnila, aby bulharská vláda poskytla bankám v ohrožení státní úvěrovou podporu 3,3 miliardy leva (asi 46 miliard Kč). Podobně jako MMF komise konstatovala, že bulharský bankovní systém je kapitálově vybavený dostatečně a tamní banky mají ve srovnání s bankami v jiných zemích EU vysokou úroveň likvidity.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK