"To hromadné vybírání vkladů vyvolaly textové zprávy, nesouviselo to se základními problémy bankovního systému, který je dobře kapitalizovaný a likvidní," řekl Bakker na tiskové konferenci, na které novináře seznamoval i s výsledky pravidelného ročního hodnocení rakouské ekonomiky.
Podobně se na tiskové konferenci vyjádřil i guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny. Rakouské banky, které patří mezi největší ve střední a východní Evropě, podle Nowotného problémy v Bulharsku neovlivnily.
"To není systémový problém bulharského bankovního systému. Je to problém určitých bank a ve skutečnosti to, co vidíme, je přesun vkladů z těchto bank do bank v rakouském vlastnictví," uvedl podle agentury Reuters Nowotny.
Velkými hráči v Bulharsku jsou UniCredit Bank Austria a Raiffeisen Bank International.
Během posledního týdne se v Bulharsku staly terčem hromadného výběru vkladů dvě velké banky - třetí největší First Investment Bank a čtvrtá největší Corporate Commercial Bank (CCB). Centrální banka nad CCB převzala dočasnou kontrolu a uvedla, že Bulharsko čelí pokusům o destabilizaci země prostřednictvím útoků na bankovní systém. Bulharské úřady pak o víkendu zadržely pět osob kvůli podezření, že posílaly e-maily a vzkazy s poplašnými zprávami o bankách.
Evropská komise v pondělí kvůli uklidnění situace umožnila, aby bulharská vláda poskytla bankám v ohrožení státní úvěrovou podporu 3,3 miliardy leva (asi 46 miliard Kč). Podobně jako MMF komise konstatovala, že bulharský bankovní systém je kapitálově vybavený dostatečně a tamní banky mají ve srovnání s bankami v jiných zemích EU vysokou úroveň likvidity.