Nové kroky na pomoc silně zadluženým maďarským domácnostem dnes srazily akcie rakouských bankovních skupin Erste a Raiffeisen a maďarské bankovní jedničky OTP Bank. Erste už ve čtvrtek večer uvědomila investory, že kvůli nutnosti vyčlenit vysoké rezervy na pokrytí vládních opatření v Maďarsku a Rumunsku utrpí v tomto roce rekordní ztrátu. Akcie Erste, která mimo jiné vlastní Českou spořitelnu, se dnes propadly o více než 14 procent.
Dnešní zákon je prvním legislativním krokem v plánu ulevit Maďarům, kteří si v minulém desetiletí masově brali populární nízkoúročené úvěry v západních měnách, hlavně ve švýcarských francích. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily. Vláda premiéra Viktora Orbána hodlá nyní tento problém ještě letos definitivně smést ze stolu - konečným krokem by mělo být převedení devizových úvěrů na půjčky ve forintech při výhodném kurzu pro dlužníky a nevýhodném pro banky.
Dnešní legislativa navazuje na rozhodnutí maďarského nejvyššího soudu, podle něhož banky ve svých úvěrových smlouvách používaly některé nekalé praktiky, zejména nesjednaná zvýšení úroků a poplatků. Zákon prohlašuje takové kroky bank za neplatné u devizových i forintových úvěrů.
Legislativa rovněž označila za neplatná kurzová rozpětí, na jejichž základě banky dlužníkům stanovovaly splátky devizových úvěrů. Banky budou muset tato rozpětí přepočítat podle oficiálních kurzů centrální banky.
Vláda s bankami náklady těchto opatření sdílet nebude. Uvedla ale, že je ochotna diskutovat o možnosti podílet se na nákladech převodu devizových úvěrů na forintové. O legislativě, která tento proces upraví, by měl parlament jednat v září.
Vedle domácích a rakouských bank působí v Maďarsku také belgická KBC, dále italské finanční domy UniCredit a Intesa Sanpaolo a německá MKB Bank. Banky v Maďarsku dosahovaly v minulém desetiletí vysokých zisků, od roku 2010 je však Orbánova vláda zatěžuje sektorovými daněmi a dalšími náklady.
Erste ve čtvrtek oznámila, že letos kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku čeká rekordní čistou ztrátu až 1,6 miliardy eur a kvůli tomu nevyplatí za letošní rok dividendu. Analytici přitom letos čekali zisk 570 milionů eur a dividendu 37 centů na akcii.