Vyrážíte na dovolenou a ještě nemáte sbaleno?

08.07.2014 | , ChrisFromParis
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz


Ať už na léto vyrážíte za humna nebo na konec světa, jistě si s sebou vezete spoustu věcí. I přes veškeré nadšení z cesty se balení zavazadel často stává kamenem úrazu celé dovolené. Zamyslete se. Zůstávají vám v kufru či batohu dutiny, ačkoli zavazadlo samotné nejde téměř zavřít? Stále s sebou ze zvyku vozíte vybavení celé koupelny, včetně fénu a osušky, které stejně nakonec najdete i na hotelu? Pravidelně vytahujete oblečení zmačkané a nevíte, jak ho narovnat do nositelné podoby? Čtěte dále a učte se hospodařit s místem i věcmi.

Známá věc


Hned na úvod je třeba napsat, že v  samostatné disciplíně balení zavazadel povětšinou existuje propastný rozdíl mezi muži a ženami. Zatímco pánové si vezmou jen to, co je třeba (a i bez toho si svůj výlet dokážou užít), dámy si balí nutné věci a k tomu navíc vše, co si na dovolenou chtějí vzít. Odsud možná také pochází nejznámější poučka: Na cestě potřebujete polovinu oblečení, než máte zabaleno, ale dvakrát tolik peněz, než máte v peněžence.

Na vodu


V tomto případě zkušení vědí, začátečníci se učí. Po celou dobu vaší cesty po vodě půjde mimo jiné o to, sbalené věci nenamočit. K tomu účelu slouží barely nebo lodní pytle, zvané loďáky. Dovnitř do samostatných pytlíků uložte stan, spacák, teplé oblečení na večer, trvanlivé potraviny. Pro každodenní jízdu na lodi budete potřebovat pevné boty do vody na časté výstupy z lodi, dvoje plavky, pokrývku hlavy, opalovací krém, sluneční brýle na šňůrce, aby nespadly do vody. Pláštěnka proti mokru a tričko proti úpalu také běžné nachází své uplatnění. To nejdůležitější, jako peněženku, doklady a mobil, si raději uložte ještě zvlášť do plastové krabičky.

Na kolo



Balení věcí na kolo se z velké části podobá tomu na vodu. Potřebujete hlavně náhradní oblečení na kolo, nářadí a praktické věci, jako mapu, pití, pláštěnku. Pro pohodlnou jízdu, která neublíží vám ani vašemu kolu, je potřeba sbalené věci především dobře vyvážit mezi přední a zadní část kola. Pokud povezete stan, spacák nebo i vařič, bude to těžký oříšek. Pro rychlé hledání v brašnách a batozích si zvykněte věci balit na stejná místa, usnadníte si tím život. Pokud s sebou vezete i elektroniku a jiné cennější předměty, uložte je do zadní brašny blíže ke krajnici. Jen tak zamezíte zbytečným otřesům a případnému střetu s blízko jedoucími vozidly. Nezapomeňte na zámek a pumpičku.

S kufrem


Historie tohoto praktického příručního zavazadla tak, jak ho známe dnes, je stará nejméně 150 let. Přesto se mnoho z nás stále nenaučilo efektivně do kufru sbalit vše, co s sebou na dovolenou potřebume. Základní pravidlo proto zní: polovinu připraveného oblečení nechte doma. Místo toho si doma odsypte trochu prášku na praní. Navíc dámy jistě počítají s nákupy, takže myslete i na volné místo v kufru. Při cestování lidé bojují se zmačkaným oblečením, čemuž lze předejít dvěma způsoby. Předně si s sebou berte oblečení z odolnějších materiálů, jako jsou úplety, šifony a bavlna s příměsí. Naopak se vyhněte mačkavému lnu, polyesteru a viskóze. Pokud už se něco pomačká, hned to vyvěste v koupelně, pusťte teplou sprchu a vlhkost sklady vyrovná. Budete-li se držet těchto rad, vejdou se vám věci například i do velmi skromných rozměrů palubního zavazadla, které povoluje letecká společnost Wizzair – 42x32x25 cm.

Autor článku