America Móvil v Mexiku ovládá zhruba 70 procent mobilního trhu a zhruba 80 procent trhu pevných telefonních linek. Odprodej části aktivit podle oznámení firmy již schválila správní rada. Ta je připravena prodat je jiné společnosti. Neupřesnila však, o jaké aktivity půjde, ani komu by je mohla prodat.
Mexičtí poslanci se chystají hlasovat o návrzích zákonů, které mají podpořit hospodářskou soutěž v telekomunikačním sektoru a v rozhlasovém a televizním vysílání. Podle analytiků jsou reformy napsány tak, aby nejvíce zasáhly právě Slimovy podniky.
Podnikatel Carlos Slim se pravidelně objevuje v žebříčcích nejbohatších lidí světa. Podle amerického časopisu Forbes je nyní druhým nejbohatším člověkem na světě po zakladateli americké softwarové společnosti Microsoft Billu Gatesovi. V minulosti byl Slim už i první.
Omezení Slimova podílu by bylo triumfem pro mexického prezidenta Enriqua Penu Nieta, který při nástupu do funkce před rokem a půl slíbil, že v zemi podpoří hospodářskou soutěž. Mexiko je druhou největší ekonomikou v Latinské Americe, bohatství je tam ovšem soustředěno v rukou několika málo lidí.
Mexický regulační úřad IFT v březnu na základě více než rok starých ústavních změn prohlásil operátora América Móvil za dominantní společnost s více než polovičním podílem na trhu. Přišel proto s řadou omezení, která mají moc tohoto podniku oslabit. Regule mimo jiné požadují, aby firma sdílela infrastrukturu s konkurenčními společnostmi nebo snížila poplatky za vnitrostátní hovory. América Móvil doufá, že díky odprodeji přestane být považována za dominantní a bude se moci těmto regulím vyhnout. Mohla by zároveň získat přístup k placené televizi, tedy ke službě, o kterou má dlouho zájem.
Podle nových zákonů, o kterých nyní jednají poslanci, bude América Móvil od nových regulí osvobozena až ve chvíli, kdy na trhu budou existovat "podmínky efektivní hospodářské soutěže".