Erste už minulý týden varovala, že v letošním roce očekává rekordní čistou ztrátu v objemu až 1,6 miliardy eur (44 miliard Kč), a to právě kvůli problémům v Maďarsku a také v Rumunsku.
Konkurenční rakouská skupina RBI odhadla, že maďarský zákon pro ni bude znamenat jednorázový náklad ve výši 120 až 160 milionů eur. Firma očekává, že bude rozložen do druhého a třetího čtvrtletí. Částka ovšem nezahrnuje náklady spojené s případnou budoucí konverzí půjček v zahraničních měnách na domácí měnu, uvedla banka ve středečním prohlášení.
Další finanční dům UniCredit Bank Austria podle Reuters zatím své odhady nezveřejnil. Uvedl ale, že v Maďarsku bude letos v každém případě v zisku.
Maďarský parlament schválil nový zákon v pátek. Banky podle něj budou muset odškodnit klienty za kontroverzní praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček.
Nízkoúročené úvěry v západních měnách byly mezi Maďary v minulém desetiletí velmi oblíbené. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily. Vláda premiéra Viktora Orbána tvrdí, že se půjček v zahraničních měnách, které kvůli slabému forintu zatěžují maďarské domácnosti, chce zbavit.