Schodek rozpočtu loni činil 81,3 miliardy korun a letos je naplánován na 112 miliard korun.
"Emise státních dluhopisů podle tohoto zákona povede ke zvýšení státního dluhu o jmenovitou hodnotu prodaných státních dluhopisů určených ke krytí schodku státního rozpočtu, tedy nejvýše o 192,2 miliardy korun. Jmenovitá hodnota prodaných státních dluhopisů určených k úhradě splátek státního dluhu zvýší státní dluh jen dočasně," uvádí zpráva MF.
Podle materiálu bude totiž navrhovaných 479 miliard korun využito na splacení jistin starších státních dluhopisů, které jsou v roce 2015 a 2016 splatné. Mezi ně patří například emisi domácích dluhopisů z roku 2005 za 58,9 miliardy korun, emise z roku 2010 za 65 miliard korun nebo i dluhopisy v eurech vydané v roce 2009 s pohyblivou úrokovou sazbou za 300 milionů eur.
"Cílem je tak získat povolení k provádění refinancování státního dluhu. Refinancování znamená prodloužení doby trvání dluhu státu, který již reálně existuje a který není možné zrušit jinak než splacením jeho jmenovité hodnoty (jistiny)," uvádí materiál.
Ministerstvo zároveň upozornilo, že koncem května 2014 předložilo vládě návrh novely zákona o rozpočtových pravidlech, která umožňuje vydávat státní dluhopisy na úhradu rozpočtovaného schodku státního rozpočtu a na úhradu státního dluhu bez zvláštního zákona. "Až bude tato novela účinná, nebude již třeba v těchto případech tyto zvláštní zákony přijímat, zatím to však nutné je," uvedlo MF.
Ministr financí Andrej Babiš nedávno zopakoval, že v následujících dvou letech by se měl státní dluh stabilizovat kolem 1,7 bilionu korun. V letošním prvním pololetí státní dluh klesl o 35 milionů korun na 1,683 bilionu korun.