BOJ zachovala beze změny dosavadní rámec měnové politiky, v němž pumpuje do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů 60-70 bilionů jenů (až 14 bilionů Kč) ročně. Tuto stimulaci udržuje od loňského dubna, kdy pod tlakem nové vlády Šinzóa Abeho slíbila, že vytáhne třetí největší světovou ekonomiku z chronické deflace a během dvou let dostane inflaci ke dvěma procentům.
Banka snížila výhled hospodářského růstu pro fiskální rok do března 2015 na jedno procento z dubnové prognózy 1,1 procenta. Uvedla, že v ekonomice pokračuje trend mírného oživování a negativní dopad dubnového zvýšení daně z obratu bude postupně odeznívat.
Guvernér BOJ Haruhiko Kuroda zdůraznil, že Japonsko na cestě za inflačním cílem dělá postupné pokroky. Ekonomika podle něj dokáže překonat dopad zvýšení daně z obratu, protože celkově zlepšené vyhlídky donutí firmy zvyšovat mzdy a kapitálové výdaje. Podle posledních údajů ale zůstává japonský vývoz slabý a výdaje domácností se po zvýšení daně z obratu propadly hlouběji, než se čekalo, uvedla agentura Reuters.
Pro fiskální roky 2015 a 2016 nechala BOJ své prognózy ekonomického růstu beze změny. Stejně tak u inflace nadále čeká, že v příštím roce stoupne na 1,9 procenta a v dalším roce na 2,1 procenta. V květnu se jádrová inflace spotřebitelských cen očištěná od vlivu změn daní dostala na 1,4 procenta. Guvernér Kuroda předpokládá, že po dočasném poklesu, který nastane v příštích několika měsících, inflace obnoví růst.