Firem, které se rozhodly snížit počet pracovníků v režimu hromadného propouštění, bylo letos v červnu o deset méně než před rokem. V meziměsíčním srovnání jich bylo o čtyři více. Počet lidí, kteří ztratí zaměstnání, klesl proti květnu o 67 pracovníků, meziročně o 1090 osob.
Nejvíce zaměstnavatelů, kteří nahlásili v uplynulém měsíci hromadné propouštění, bylo v Olomouckém kraji, a to pět. Nejvíce zaměstnanců, kterých se toto opatření dotkne, pracuje na Liberecku, je jich 119. Zaměstnavatelé se chystají propouštět především v telemarketingu (nákup, distribuce a prodej elektřiny) či ve výrobě textilních vláken a tkanin. Z hlediska profesí jde hlavně o řidiče, technickohospodářské pracovníky, vedoucí zaměstnance, techniky či obsluhu textilního stroje.
"Pozitivní je fakt, že jsme zaznamenali za poslední rok a půl nejnižší množství zaměstnanců, kteří přijdou v režimu hromadného propouštění o práci," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. Kladně vnímá i to, že už několik měsíců po sobě roste počet volných pracovních míst. V červnu jich úřad evidoval celkem 49.479. Navíc z výstupů monitorovacích návštěv vyplývá, že zaměstnavatelé očekávají i v dalším období spíš nárůst nebo stabilizaci zakázek a někteří z nich dokonce počítají s rozšířením výroby a vytvořením nových pracovních míst.
O hromadné propouštění jde tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně deset lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky je to aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat odborovou organizaci, radu zaměstnanců a příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy.