Jednou ze zemí, která naopak právo omezit přelety vlastních dopravců nad určitým územím má, jsou Spojené státy americké, uvedl Navrátil. Ty už koncem dubna zakázaly přelety přes poloostrov Krym. Samotný východ Ukrajiny, kde se odehrávají boje mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty, ale pro přelety neuzavřely.
Zákaz přeletů přes jihozápadní Ukrajinu platí do odvolání ukrajinskými úřady. I bez něj ale tuzemské letecké společnosti lety přes rizikovou oblast odklonily. Přestože jsou odklonové trasy delší a mohou způsobit půlhodinová zpoždění, stále se létat vyplatí, než aby letecká společnost musela lety rušit, řekl ČTK mluvčí Českých aerolinií Daniel Šabík.
ČSA tak bude nadále odklánět lety směřující do Taškentu, Almaty, Jerevanu a Tbilisi. Náhradní trasu dopravce využíval například i při letech do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kam se původně létalo přes Sýrii. Po propuknutí občanské války ale letadla musela létat přes Izrael, Jordánsko a Saúdskou Arábii, dodal Šabík.
Letadla druhého z tuzemských leteckých dopravců - společnosti Travel Service nelétají od čtvrtečního večera přes celé ukrajinské území. Omezení se ale podle mluvčí společnosti týká převážně spojů vypravovaných z letišť v Polsku, jejichž trasy vedou částí ukrajinského vzdušného prostoru. Spoje vypravované z České republiky přes Ukrajinu nelétají, dodala mluvčí dopravce Vladimíra Dufková.