Požár takzvané Moravské Sahary zničil porost na 165 hektarech. Škoda dosáhla 27 milionů korun. V oblasti zničené ohněm museli lesníci vytěžit 24.000 metrů krychlových dřeva. Šlo o největší přírodní požár v novodobé historii České republiky. Jeho příčinu se nepodařilo zjistit. S největší pravděpodobností vznikl od nedopalku cigarety.
Lesníci se loni pustili do obnovy zničeného území. V plánu měli do května 2015 celý prostor zalesnit. Ponravy chroustů ale poškozují kořeny sazenic i rostlin. Podnik Lesy ČR nechal loni na Moravské Sahaře osázet 45 hektarů ploch, což stálo zhruba čtyři miliony korun. Většinu sazenic ale zničily larvy. Výsadba se proto zastavila.
Larvy jsou nyní asi 60 centimetrů pod zemí. Ve výsadbě lze pokračovat, ale aby se ničení nového porostu neopakovalo, bude podle lesníků nutný letecký postřik.
Podnik počítá s výsadbou dalších sazenic letos na podzim a příští rok na jaře. "Nutné bude zakročit proti chroustům v době rojení, tedy až larvy přeměněné na brouky začnou vylézat ven ze země a budou se chtít rozlétnout do okolí," řekl Půlpán. Podle něj by tento čas měl nastat příští rok na přelomu dubna a května.
Lesy ČR proto požádají kraj, aby povolil postřik. Insekticidy chtějí lesníci nasadit proti chroustům asi na deseti procentech obnovovaného lesa; tedy jen tam, kde je ponrav nejvíce. Žádný lepší prostředek proti chroustům není, uvedl Půlpán.
Zdůraznil, že Moravská Sahara se s chrousty potýká již od svého zalesnění v 19. století. Jde o oblast tzv. vátých písků, v níž byly kdysi zaznamenány písečné bouře. Pak ji ale lesníci osázeli.
Za uplynulých 12 let zničili chrousti na Hodonínsku asi 275 hektarů lesa. Letecké postřiky snížily jejich populaci v letech 1999 a 2003.