Bankovní rada na minulém zasedání 26. června deklarovala, že neukončí intervenční režim dříve než ve druhém čtvrtletí 2015. Původní plány počítaly s počátkem roku. Devizové intervence spustila ČNB loni v listopadu kvůli uvolnění měnových podmínek a jako opatření proti deflaci.
Na čtvrtečním jednání budou mít centrální bankéři rovněž k dispozici novou makroekonomickou prognózu. "Avšak oproti té předchozí by k žádným výraznějším změnám dojít nemělo. Pravděpodobně bude zohledněn pomalejší návrat inflace k inflačnímu cíli a naopak bude zvýšena prognóza domácího hospodářského růstu," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Kontrolu kurzu koruny podle něj bankovní rada ukončí až v roce 2016. "Dopad listopadové intervence se ve druhé polovině letošního roku vyčerpá, a výsledkem tak bude skutečnost, že domácí ekonomika bude potřebovat další uvolnění měnové politiky. ČNB však nesáhne po nové intervenční hladině jako loni v listopadu. ČNB slovními intervencemi korunu oslabí dále k hladině 28 Kč/EUR a výše," domnívá se Novák.
Kdyby ovšem v nové prognóze ČNB snížila výhled na vývoj inflace, pak by se i podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška prodloužil intervenční režim nebo by se dále oslabila koruna. "Posledně jmenovanou možnost ovšem považuji jen za krizový scénář, kupříkladu pro situaci opětného nástupu recese v eurozóně," dodal.
I analytik GE Money Bank Petr Gapko upozornil, že na čtvrtečním zasedání může být právě zajímavá diskuse o ukončení intervenčního režimu. "Nedávno se totiž vyrojilo několik vlaštovek v podobě vyjádření o možném posunu intervenčního cíle, čili ještě výraznějším umělém oslabení koruny. To dává smysl, protože inflace se stále neobjevuje a naše, stejně jako evropská, ekonomika ve druhém čtvrtletí přeci jen trochu zaškobrtla," uvedl. Dodal, že změna ovšem zcela určitě nenastane nyní ve čtvrtek.
Po čtvrtečním zasedání bude sice i podle analytika Home Credit Michala Kozuba pokračovat ČNB v intervenčním režimu s cílovým kurzem kolem 27 Kč/EUR. "Je ale reálně možné, že na příštím zasedání dojde k posunu k 28 Kč/EUR za předpokladu, že zde bude riziko dalšího poklesu cen," uvedl. Meziroční inflace za červen byla nulová.
Rozhodování o úrokových sazbách a měnového zasedání bankovní rady České národní banky se ve čtvrtek 31. července zúčastní šest ze sedmi členů. Na jednání bude chybět viceguvernér Mojmír Hampl.