Microsoft je tak další z velkých amerických firem, která se dostala do hledáčku čínských regulátorů v rámci jejich snahy ochránit místní firmy a zákazníky. Úřad SAIC uvedl, že získal dokumenty, e-maily a další údaje z počítačů a serverů Microsoftu, ale nemohl zatím dokončit vyšetřování, protože někteří z důležitých zaměstnanců nebyli v Číně.
Microsoft je podle úřadu podezřelý z porušování antimonopolního zákona již od loňského června, mimo jiné kvůli problémům s kompatibilitou a ověřováním pravosti dokumentů.
Oznámení přichází den poté, co čínský tisk s odvoláním na informace od zaměstnanců úřadu SAIC uvedl, že úřad prohledal kanceláře Microsoftu v Pekingu, Šanghaji, Kuang-čou a Čcheng-tu. SAIC dnes dodal, že důvodem k prohledání kanceláří Microsoftu byly zprávy od jiných firem, jejich jména však neuvedl.
Odborníci a právníci, které oslovila agentura Reuters, se ale nad postupem čínského úřadu pozastavují. Není jim jasné, jakého porušení se mohl Microsoft dopustit, když je v Číně jeho podnikání zanedbatelné a příjmy tam jsou kvůli rozšířenému pirátství nízké.
Podrobné informace o hospodaření v Číně Microsoft nezveřejňuje, v roce 2011 však tehdejší generální ředitel Steve Ballmer zaměstnancům řekl, že Microsoft měl kvůli pirátství v Číně nižší příjmy než v Nizozemsku, i když prodej počítačů v Číně je zhruba na stejné úrovni jako v USA.