Jste unavení? Sotva jste se vyškrábli z postele a ještě se zalepenýma očima zapínáte rychlovarnou konvici – bez něčeho na povzbuzení hned po ránu to nejde. Přednášku přežijete pouze díky pauze na kávu a na dobrý večer si dáte energy drink. Asi nejsem jediná, kdo se nemůže zbavit dojmu, že tady je něco špatně.
Zaprvé: sebevětší množství povzbuzujících prostředků vás únavy nezbaví. Pouze ji posune v čase. Únava ale zůstává a vaše zanedbávání vám dříve či později vrátí, i s úroky. Jediné fungující řešení spočívá v rozumném životním stylu počítajícím s dostatečným časem na spánek a odpočinek. Prostřídat práci, školu a párty pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu také pomáhá.
Rozproudit si krev během, plaváním nebo rychlou chůzí se psem nakonec vyjde levněji než neustálé doplňování zásob povzbuzovačů (a to do nákladů ještě nepočítám výdaje na pokusy o navrácení zdraví, které milovníky energy drinků čekají v budoucnosti).
Přečtěte si něco o svém oblíbeném nápoji v článku Energy drinky – mohou vás zabít? Dopředu ale prozradím pointu – mohou. Dobrá zpráva je, že zabít nás, pokud to přeženeme, může cokoliv. Vše je jen otázka množství. Obětí nadměrné konzumace rajčat nebo jablek asi nebude moc, ale pravidlo, že jakákoli látka se při překročení určitého množství stává jedem, platí (alespoň podle dosavadních poznatků) bez výjimek.
Prostředků na zvýšení energie a udržení pozornosti je nemálo, většina z těch jednodušších (nesmícháme všechno dohromady a nenalijeme to do barevné plechovky) nám může být vyloženě prospěšná, ovšem za předpokladu, že si jimi dlouhodobě nenahrazujeme spánek.
Káva na prvním místě nikoho nepřekvapí.
S tímto široce populárním nápojem se pojí spousta více či méně oprávněných stereotypů a legend. Povzbuzující účinky kávy jsou známé dostatečně, stejně jako jejich rychlý nástup a podobně rychlé odeznění (jeden šálek nás povzbudí průměrně na 45 minut).
Mluví se o pozitivních účincích kofeinu na prevenci Alzheimerovy nemoci, některých druhů rakoviny kůže i mrtvice (na tom posledním ale nenese zásluhu kofein, ale v kávě obsažené antioxidanty zlepšujících funkci cév).
Lidé s náchylností k vysokému tlaku a kardiovaskulárním potížím, poruchám zažívání, nespavosti a úzkostným stavům by si na kávu ale měli dávat pozor – požívání kávy v množství větším než malém by jim mohlo značně zkomplikovat život.
Organismus více zatěžuje silná káva typu robusta než kvalitní arabika s nižším obsahem kofeinu.
Oblíbená představa, že přidané mléko účinky kofeinu tlumí, neplatí. Ba právě naopak.
Obecně ale platí, že jeden či dva tři šálky denně by neměli zdravému člověku uškodit.
Něco více: coffee and well-being, Zdravotní účinky kávy a její dopad na lidský organismus, Káva, škodí nebo pomáhá?, Vliv čaje a kávy na zdraví člověka.
Čaj
Nejeden zapřisáhlý kafař se po změření tlaku u lékaře dozvěděl, že je na čase vystřídat pití kávy čajem, nejlépe zeleným. Dotyčný kafař pak zajde do supermarketu, koupí si krabičku porcovaného čaje typu Jemča a ani ho příliš nepřekvapí, že se to nedá pít.
V čajovém pytlíku – pokud nejde o exkluzivní značku – většinou končí odpad, který bychom už čajem raději nenazývali. Kvalitní sypaný čaj ale vedle kofeinu (dříve nazývaného tein) obsahuje množství zdraví prospěšných látek; vitamínů a antioxidantů.
Účinky kofeinu v čaji nastupují i doznívají pozvolněji.
Čaj ale, stejně jako káva, dehydruje – proto je nutné nezapomínat na dostatečný příjem tekutin.
Když to s čajem přeženeme, můžeme se dočkat nespavosti, bušení srdce, nesoustředěnosti a myšlenkového trysku.
Něco málo o čaji: Příběh čaje a čajové kultury v Česku
A o účincích čaje: Účinky pití čaje na lidský organismus
Tulsi
Bazalka svatá původem z Indie. Pokud bychom věřili všemu z informačních letáků, jde o bylinku vpravdě zázračnou. Zvyšuje vitalitu a odbourává stres, posiluje obranyschopnost organismu, kofein neobsahuje.
Z (nejen) vlastních zkušeností ale mohu blahodárné účinky Tulsi potvrdit. Připravuje se jako čaj, výborně chutná a povzbuzuje bez vedlejších účinků.
Pomalu se objevuje i v Česku, koupit se dá v některých čajovnách a obchodech se zdravou výživou.
Více informací na organicindia.com, popřípadě tulsi.cz
Kardamon
Koření příbuzné se zázvorem pěstované hojně na Srí Lance.
U nás se dostane buď drcený, nebo v celých tobolkách (což je mnohem lepší), které obsahují malá červenošedá semínka. V Česku se používá spíše do pečiva či ve směsi koření na indický čaj masala.
Výborně ale povzbudí, když několik semen jen tak rozdrtíte mezi zuby. Naučil nás to arabský kamarád, který se tak běžně „probíral“ před zkouškou. Kardamon je považován za stres odbourávající prostředek a také za účinné afrodiziakum. Něco více: kardamon
Máta
Roste v lecjaké škarpě u cesty. Zanedbáváme ji, protože je tak běžná. Osvěžuje a povzbuzuje. Díky svým širokospektrálním účinkům patří k nejrozšířenějším léčivým bylinkám na světě. Výborná je samotná vylouhovaná v horké vodě nebo ve směsi s jinými bylinami.
Mata.presneji.cz
Za zmínku také stojí povzbuzující účinky kombuchy nazývané také čajová houba.
Mnohem více se dočtete na stránkách kombuše věnovaných: http://kombucha.wbs.cz/Co-je-to-kombucha.html.
Aktualizováno.