Téma týdne: Na konci roku šetříme peníze
Co je to kreditní karta
Kreditní karta je na první pohled stejná jako klasická platební (debetní) karta. Rozdíl je však v úvěrovém limitu, který vám umožňuje platit či vybírat hotovost i v případě, pokud nedisponujete dostatečnými prostředky na účtu.
Kde ji můžete používat
Kreditní karty můžete používat jak na území ČR, tak i v zahraničí. Při žádosti o mezinárodní kartu vám doporučujeme zvolit tu, kterou lze používat na obchodních místech i při výběrech z bankomatu.
Za jakých podmínek můžete kartu získat
O kreditní kartu můžete zažádat na pobočce Vámi vybrané banky. Musíte ovšem splňovat tyto základní podmínky:
-
být občanem ČR
-
mít věk minimálně 18 let
-
každá banka požaduje určitou výši čistého měsíčního příjmu (tato částka je u jednotlivých bankovních institucí rozdílná)
-
v některých případech je potřeba mít i založený účet v bance, od které si kreditní kartu chcete nechat zřídit (pak je zde možnost hradit splátky přímo z daného účtu)
Jaké doklady budete potřebovat
Před vydáním kreditní karty si Vás bude chtít banka nejprve prověřit, proto stejně tak, jako když si žádáte o spotřebitelský úvěr, tak i zde budete potřebovat tyto doklady:
-
občanský průkaz a druhý doklad totožnosti
-
doklady pro ověření bydliště (jedná se například o SIPO, účet za telefon, výpis z účtu, atd.)
-
doklad o ověření příjmu nebo živnostenský list a daňové přiznání za poslední rok (právnická osoba a fyzická osoba podnikatel) nebo výměr starobního důchodu
Jaké jsou poplatky
-
Vydání kreditní karty
Základním poplatkem je roční poplatek za kartu (příp. poplatek za vydání karty). Což se týká jak platebních karet, tak i těch kreditních.
Výše tohoto poplatku bývá závislá na kvalitě poskytované karty a tím i výši úvěrového limitu. Mezinárodní kreditní karta bývá dražší než karta, kterou lze použít pouze v tuzemsku. Záleží tedy jen na vás, jakou kreditní kartu si vyberete -
Vedení karty
Čáska za vedení kreditní karty závisí na konkrétním druhu karty. Počítejte však s tím, že roční vedení vás může stát stovky, ale také tisíce korun. -
Výběr v bankomatu
Dále budete muset platit poplatky za výběr hotovosti v bankomatech. Pro bližší představu jsme pro vás připravili následující srovnání:
- výběry v bankomatech patřící bance, která kartu vydala, mohou být levnější než v bankomatu cizí banky
- výběry hotovosti mezinárodní kartou v zahraničí jsou výrazně dražší než u bankomatu v ČR -
Dodatková nebo náhradní karta či blokace
Další účtované poplatky se mohou týkat dodatkové karty, blokace odcizené karty nebo vydání náhradní karty.
Princip dodatkové karty lze popsat následovně:
- některé typy úvěrových karet umožňují vydat k jednomu úvěrovému limitu jednu až několik úvěrových karet, které mohou být využity např. pro rodinné příslušníky
- pokud je k jednomu úvěrovému limitu vystaveno více úvěrových (čili dodatkových) karet, úvěr se splácí jednou splátkou a klientovi je zasílán společný výpis za všechny karty k úvěrovému limitu
Bezúročné období
Jedná se o lhůtu, ve které můžete čerpaný úvěr splatit, aniž byste museli zaplatit bance úroky (nulový úrok). Jedinou podmínkou je povinnost do určitého data (např. dle výpisu) zaplatit celou dlužnou částku. U většiny kreditních karet je toto bezúročné období v délce 45 dní. Pouze u Citibank je delší - 51 dní. Vv případě, že úvěr v daném termínu splatit nestihnete, bude vám nesplacená část úvěru úročena normálně.
Fintrik: Bezúročné období se obvykle vztahuje pouze na platby kartou u obchodníků, tedy na bezhotovostní operace. Pokud budete kreditní kartou vybírat z bankomatu (hotovostní transakce), žádné bezúročné období neexistuje a z vybrané částky platíte úroky! Je tedy lepší kreditní kartou z bankomatu nevybírat a raději použít klasickou debetní platební kartu.
Úroková sazba a měsíční splátky
Při jakémkoli použití kreditní karty vždy čerpáte úvěr a tudíž kdykoliv je kreditní karta použita, je následně tento úvěru splácen měsíčními splátkami společně s úrokem. Po uplynutí bezúročného období se začíná nesplacená část úvěru úročit a musíte počítat s poněkud vysokými sazbami. Ty jsou dokonce vyšší než u kontokorentu či spotřebitelského úvěru. Úvěr prostřednictvím kreditní karty je až na výjimky úročen sazbou mezi 20 - 26 % p.a.
Fintrik: Pokud vlastníte kreditní kartu, využívejte možnosti bezúročného období, to může být až 45 dnů a pokud úvěr vzniklý použitím karty do této doby splatíte, získali jste půjčku s nulovými úroky, tzn. nezaplatíte bance ani o korunu navíc!
Více informací naleznete v sekci Bankovnictví v podsekci Kreditní karty.
Další finanční tipy a triky najdete na stránce www.finance.cz/aktuality