Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních podniků, vzrostl o 0,46 procenta na 16.569,28 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,72 procenta na 1938,99 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal rovněž 0,72 procenta a uzavřel na 4383,89 bodu.
"Když vezmete v úvahu nepokoje po celém světě, například na Ukrajině, v Izraeli a Palestině, tak sestupná tendence na trzích není zas tak silná. Poslední týden v červenci byl špatný, ale domnívám se, že to už v zásadě skončilo a akciové trhy budou pokračovat v růstu," myslí si analytik Adam Hewison ze společnosti INO.com.
Portugalsko v noci na pondělí oznámilo, že vloží do banky BES 4,9 miliardy eur (135,5 miliardy Kč), aby zabránilo jejímu kolapsu. Lisabon použije k záchraně převážně část z šesti miliard eur, které zemi zbyly z mezinárodního úvěrového programu.
Společnost Berkshire amerického miliardáře Warrena Buffetta o víkendu uvedla, že její čistý zisk ve druhém čtvrtletí vzrostl o více než 40 procent na rekordních 6,4 miliardy dolarů (zhruba 132 miliard Kč). Podle analytiků jsou výsledky podniku díky diverzifikaci aktivit silně spojené s celkovým výkonem americké ekonomiky.
Minulý týden se index S&P 500 propadl o 2,7 procenta, což představuje jeho nejprudší týdenní pokles od června 2012. Přispělo k tomu napětí kolem ukrajinské krize, násilí na Blízkém východě, bankrot Argentiny a obavy ze zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.
Na devizovém trhu se v pondělí kurz dolaru vůči euru výrazněji nezměnil, investoři čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Jednotná evropská měna nepatrně oslabila na 1,3240 USD.
"Čtvrteční zasedání ECB pravděpodobně zdůrazní slabost eura," uvedli analytici ze společnosti Barclays. "Šéf ECB Mario Draghi zřejmě potvrdí odhodlání banky využít mimořádná opatření k uvolnění měnové politiky," dodali.