Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních podniků, klesl o 0,84 procenta na 16.429,47 bodu. Širší index S&P 500 vykázal pokles o 0,97 procenta na 1920,21 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,71 procenta na 4352,84 bodu.
"Dlouhou dobu evidentně panovala shoda, že na trhu se čeká korekce, takže nálada byla zralá na to, aby se velmi rychle změnila," uvedl podle agentury Reuters analytik Mark Luschini ze společnosti Janney Montgomery Scott.
Trhu nejdříve pomohly údaje z amerického zpracovatelského průmyslu, podle kterých zakázky na průmyslové zboží v červnu stouply víc, než se čekalo. Podle dalších úterních dat bylo tempo růstu aktivity sektoru služeb v USA v červenci nejvyšší za osm a půl roku.
Dolů ale nakonec zamířilo všech deset sektorů S&P 500 v čele s akciemi firem z energetického odvětví, které odepsaly 2,1 procenta. Dolů je táhly mimo jiné obavy ohledně nadměrné nabídky ropy. Napětí v oblastech těžby ropy, jako je například Rusko, by obvykle cenu ropy zvýšilo. Tyto obavy ale překonalo znepokojení ohledně poptávky po ropě a nízkých marží.
Na devizovém trhu posiloval dolar, kterému pomohly právě statistiky ze zpracovatelského průmyslu a údaje ze služeb. Euro k dolaru během dne kleslo na nejnižší hodnotu za devět měsíců a i když později oživilo, v závěru dne vůči dolaru stále ztrácelo 0,3 procenta. Dostalo se tak na 1,3375 USD.
Dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se pohyboval v blízkosti 81,626 bodu. To byla nová nejvyšší hodnota za 10,5 měsíce.