Příznivě působilo hlavně meziroční snížení deficitu bilance minerálních paliv o 1,7 miliardy korun, růst bilance průmyslového spotřebního zboží o 0,9 miliardy korun a strojů a dopravních prostředků o 0,7 miliardy korun. Negativně naopak působilo prohloubení deficitu bilance chemických výrobků o 1,1 miliardy korun.
Zahraniční obchod se státy EU skončil přebytkem 53,2 miliardy korun a byl tak meziročně o 11,5 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 7,2 miliardy korun na 33,1 miliardy korun.
Za celé pololetí dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 104,3 miliardy korun, meziročně o 27 miliardy korun více. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 13,5 procent a dovoz o 12,3 procenta.
Národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky a sleduje skutečný obchod se zbožím mezi českými a zahraničními subjekty. Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu naopak vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice bez ohledu na to, zda jde o obchod mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu.
V přeshraničním pojetí se v červnu zvýšil vývoz o 15 procent a dovoz o 13,7 procenta. Celkový export zboží dosáhl 296,6 miliardy korun a dovoz 256,7 miliardy korun.
Vývoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 16,9 procenta na 23,7 miliardy korun. Stoupl především vývoz silničních vozidel, výpočetní techniky a elektrických zařízení a přístrojů a spotřebičů. Dovoz minerálních paliv meziročně klesl o 3,7 procenta. Import ropy se zvýšil o 16,3 procenta a dovoz zemního plynu klesl o 23,1 procenta v hodnotovém vyjádření.