"Pokud ruské sankce zasáhnou české zemědělce a potravináře, budeme usilovat o to, abychom jim účinně pomohli," řekl ministr. "Konkrétní formu pomoci můžeme zpřesnit, až budeme znát podrobnosti sankcí a reakci Evropské unie," dodal Jurečka, který chce otázku otevřít na jednání vlády.
Dopady embarga na tuzemské producenty mohou podle něj být přímé i nepřímé. Závažnější než propad tržeb za vývoz českého agropotravinářského zboží do Ruska, jehož úroveň loni dosáhla okolo 2,4 miliardy korun, je nebezpečí přetlaku na unijním trhu a následného poklesu výkupních cen vybraných komodit.
Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na dovoz z Austrálie, Kanady a Norska. Zákaz dovozu z EU a USA se nevztahuje na alkohol.
Spojené státy a EU obviňují Rusko, které už v březnu anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, z rozdmýchávání napětí na východě Ukrajiny a z podpory proruských separatistů. Proto EU i USA zavádějí sankce vůči jednotlivcům i firmám. Moskva na to reaguje odvetnými opatřeními.